K1 Series A: “Ασημένιος” ο Κωνσταντίνος Μαστρογιάννης στα -84κ

Τη 2η θέση, και κατ’ επέκταση το ασημένιο μετάλλιο, κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Μαστρογιάννης στην κατηγορία των -84κ., στο πρώτο τουρνουά Karate 1 Series A της χρονιάς, που διεξάγεται στο κλειστό Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων το διάστημα 13-15 Ιανουαρίου.

Στα -84κ. ανδρών ο Μαστρογιάννης ήταν ασυναγώνιστος. Ξεπέρασε κατά σειρά τα εμπόδια του Φινλανδού Τουόμινεν (4-1), του Ρουμάνου Μιχαλάκε (2-0), του Ολλανδού Φαν Μούρκερκ (4-0) και του Μαυροβούνιο Μάλοβιοτς (3-0) στον ημιτελικό 3-0, όμως έχασε το χρυσό την Κυριακή (15/1) από τον Ιάπωνα Τζούνια Έτο.

Έτσι, ο Μαστρογιάννης κατέλαβε την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο ανεβάζοντας ψηλά το ελληνικό καράτε.