Τα συγχαρητήρια της ΕΟΕ στην “χρυσή” Ελισάβετ Τελτσίδου

Η Ελισάβετ Τελτσίδου ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στη κατηγορία των 70 κιλών του Grand Slam τζούντο που διεξάγεται στο Άμπου Ντάμπι το διήμερο 22-23/10.

Η 7η ολυμπιονίκης του Τόκιο επικράτησε στον τελικό της Γκαμπριέλα Βίλεμς από το Βέλγιο και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Η πορεία της Τελτσίδου ήταν σταθερή και σε υψηλά επίπεδα και με αυτό τον τρόπο επιβεβαιώνει την γενικότερη άνοδο του τζούντο στην Ελλάδα.

Γι’ αυτό και η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή θέλησε να συγχαρεί την 26χρονη αθλήτρια του τζούντο, που έδωσε παράλληλα και τους πρώτους βαθμούς για πρόκριση μέσω της Παγκόσμιας κατάταξης, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024