Παγκόσμιο: Πρώτος τίτλος για τη Γαλλία

Για πρώτη φορά από την έναρξη του παγκοσμίου πρωταθλήματος τζούντο στην Τασκένδη του Ουζμπεκιστάν ακούστηκε ο εθνικός ύμνος της Γαλλίας καθώς η 23χρονη Ρομάν Ντικό πήρε τον τίτλο στην κατηγορία -78 κιλών επικρατώντας όλων των αντιπάλων της με ippon.

Η ίδια άρχισε να δείχνει ενδιαφέρον για το άθλημα βλέποντας  τα επιτεύγματα της Οντρί Τσουμεό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου το 2012 και πέντε χρόνια μετά, αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στην κατηγορία των νεανίδων παίρνοντας το χάλκινο στο ομαδικό των γυναικών.

Δέκα χρόνια μετά, είναι πλέον κάτοχος του χάλκινου μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο αλλά και παγκόσμια πρωταθλήτρια για το 2022 επικρατώντας στον τελικό της Βραζιλιάνας Μπεατρίζ Σόουζα σε ένα λεπτό και πέντε δευτερόλεπτα. Η Γαλλία είχε διπλή παρουσία στο βάθρο καθώς το ένα από τα δύο χάλκινα μετάλλια πήρε η συμπατριώτισσά της Ζουλιά Τολοφουά που νίκησε την Ισραηλινή Ραζ Χέρσκο. Το άλλο χάλκινο  μετάλλιο πήρε η Γιαπωνέζα Τομίτα.