Παγκόσμιο Α/Γ: Νέος Τίτλος για την Ούτα Άμπε

Ούτα και Χιφούμπι Άμπε πήραν τον τίτλο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Τασκένδη του Ουζμπεκιστάν όπως έκαναν και στη διοργάνωση του 2018 φτάνοντας τους τρεις προσωπικούς τίτλους με διαφορά λίγων ωρών.

Η Ούτα Άμπε ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και το έδειξε και στον τελικό απέναντι στη φετινή πρωταθλήτρια Ευρώπης, την Τσέλσι Τζιλς από τη Μεγάλη Βρετανία στην κατηγορία των -52 κικλών. Η 22χρονη Γιαπωνέζα πέρασε άμεσα στην επίθεση και γρήγορα πήρε το προβάδισμα με waza-ari το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Άμπε είχε νικήσει στα ημιτελικά τη Γαλλίδα Αμαντίν Μπουσάρ σε μία επανάληψη του τελικού των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Το αποτέλεσμα αυτό σήμαινε ότι η Μπουσάρ πήρε το πρώτο χάλκινο μετάλλιο αντιμετωπίζοντας την Χορλοντόι Μπίσρελτ από τη Μογγολία. Η κάτοχος του χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου στο Τόκιο στα -48 κιλά, η Ντίστρια Κρασνίκι από το Κόσοβο πήρε το άλλο χάλκινο μετάλλιο.