Βαλκανικό U15: Τέσσερα μετάλλια για τους Έλληνες αθλητές στο πρωτάθλημα της Κοζάνης

Επιτυχίες για την Ελλάδα με τέσσερα μετάλλια στη 2η και τελευταία ημέρα του Βαλκανικού πρωταθλήματος U15 που φιλοξενήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λευκόβρυσης, στην Κοζάνη.

Συγκεκριμένα, οι Άγγελος Κωστελίδης και Ελένη Ταξίδου κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στα +73 και -63κ. αντίστοιχα, ενώ οι Άννα Παπαστεργίου και Ίριδα Χρυσάκη πήραν την 3η θέση στα -57 κιλά.

Ο Κωστελίδης στον τελικό των υπερβαρέων (+73κ.) νίκησε στο Golden Score τον Ρουμάνο Ράρες, ενώ η Ταξίδου στον τελικό των -63 κιλών επικράτησε πιο εύκολα της Κορκμάζ από την Τουρκία. Όσον αφορά στις Παπαστεργίου και Χρυσάκη, στον τελικό των ρεπεσάζ στα -57 κιλά, έφτασαν σε νίκες απέναντι σε αθλήτριες από την Τουρκία και συγκεκριμένα επί των Αϊντίν και Καρούτς αντίστοιχα.

Επίσης, από ελληνικής πλευράς ο Ηλίας Βαλιάκος ήταν 5ος στα -60κ., όπως και ο Στέλιος Γελίτσαλης στα +73κ., ενώ την έβδομη θέση κατέλαβαν οι Αλέξανδρος Μπέλλος (-60κ.), Δημήτριος Γιαννάκος (-66κ.), Ευδοκία Χριστοπούλου (-52κ.) και Δάφνη Δαγιακίδη (+63κ.).

Να σημειωθεί ότι, στο Βαλκανικό πρωτάθλημα U15 συμμετείχαν συνολικά 208 τζουντόκα από εννέα χώρες.