Asian Games: Πρώτο χρυσό στην ιστορία του roller ski

Ιστορία έγραψε στους Ασιατικούς Αγώνες η κινεζική Ταϊπέι καθώς πήρε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στο άθλημα του roller ski.

Η επιτυχία μάλιστα ήταν διπλή για την κινεζική Ταϊπέι η οποία πήρε την πρώτη θέση στον αγώνα 10.000 πόντων-αποκλεισμού με την Σιχ Πέι-Γιου να έχει επίδοση 17 λεπτών και 23,219 δευτερολέπτων και να παίρνει 21 πόντους ενώ η συμπατριώτισσά της, η Γιανγκ Χο-Τσεν πήρε το αργυρό μετάλλιο. Την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε η Γιου Για-Ραμ από τη Νότια Κορέα.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών ο τίτλος πήγε στη Νότια Κορέα με τον Τζέονγκ Μπιέονγκ-Χι να σταματά το χρονόμετρο σε 15 λεπτά και 39,867 δευτερόλεπτα και με 19 πόντους να επικρατεί του Κινέζου Ζανγκ Ζενχάι. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Τσόι Ιν-Χο από τη Νότια Κορέα.