Παγκόσμιο Κύπελλο Ράγκμπι: Νίκησε και την Ουρουγουάη η Γαλλία (vid)

Η διοργανώτρια του παγκοσμίου κυπέλλου ράγκμπι Γαλλία έκανε το 2 στα 2 στη διοργάνωση επικρατώντας της Ουρουγουάης.

Στο στάδιο της Λιλ η Γαλλία έφτασε στη νίκη με 27-12 με τον ομοσπονδιακό τεχνικό της ομάδας, Φαμπιάν Γκαλτιέ, να προχωρά σε 12 αλλαγές συγκριτικά με την ομάδα που νίκησε στην πρεμιέρα με 37-13 τη Νέα Ζηλανδία.

Οι Ουρουγουανοί άνοιξαν το σκορ στο έβδομο λεπτό με τον Φελίπε Ετσεβέρι με τους γηπεδούχους ωστόσο να απαντούν τέσσερα λεπτά μετά με τον Αντουάν Αστοϊ και στην συνέχεια να παίρνουν τον έλεγχο στο ματς.

Επόμενο ματς για τους τρικολόρ είναι αυτό της επόμενης Τρίτης απέναντι στη Ναμίμπια ενώ την επόμενη ημέρα η Ουρογουάη θα παίξει με την Ιταλία.