Απόλλων Πάτρας-Προμηθέας 56-84: Άνετα με διπλό Κάουαν

Απόλλων Πάτρας - Προμηθέας

Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη κόντρα στον ουραγό Απόλλωνα Πάτρας με και έφτασε τις 10 νίκες στην εφετινή Stoiximan Basket League.

Σε ένα παιχνίδι το οποίο εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο ο Προμηθέας πήρε εύκολα τη νίκη με 56-84 και συνέχισε την πορεία του για τα Play off του πρωταθλήματος. Ο Απόλλων Πάτρας, από την άλλη, γνώρισε ακόμη μία ήττα και παρέμεινε στην τελευταία θέση με ρεκόρ 3-15.

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι σκόραραν μόλις 11 πόντους και οι 16 του Προμηθέα του έδωσαν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα. Στη δεύτερη ήταν και η… αρχή του τέλους για τον Απόλλωνα Πάτρας. Οι γηπεδούχοι σκόραραν μόλις 8 πόντους σε όλη την δεύτερη περίοδο, ο Προμηθέας πέτυχε 20 σε αυτό το διάστημα και το ημίχρονο έληξε με τον Προμηθέα να προηγείται με 19-36.

Στην τρίτη περίοδο, όσον αφορά το επί μέρους σκορ οι γηπεδούχοι έδειξαν να μπαίνουν στον ρυθμό του παινχιδιού χωρίς αυτό να είναι αρκετό. Το 18-22 του τρίτου δεκάλεπτου και πάλι υπέρ του Προμηθέα, δεν άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 35-58. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Προμηθέας είχε και πάλι υψηλή επίδοση με 26 πόντους ενεργητικό, ο Απόλλων Πάτρας σκόραρε 19 και γνώρισε την ήττα με 56-84.

Κορυφαίος για τον Προμηθέα ο Άντονι Κόουαν με double-double καθώς πέτυχε 17 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ, ενώ μάζεψε και δύο ριμπάουντ. Από τον Απόλλωνα Πάτρας ξεχώρισε ο Τσαντ Μπράουν με 15 πόντους και έξι ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 11-16, 19-36, 35-58, 56-84

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν, Γκιουζέλης 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Πέρκινς 9 (4/14 σουτ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σαλούστρος 3 (1), Μπράουν 15 (7/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μπόουτραϊτ 2 (2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπλέιλοκ 7 (3/6 δίποντα), Βησσαρίου 2, Όσμπορν 11 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κογιόνης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 17 (1/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ασίστ), Τζόουνς 5 (1), Χρυσικόπουλος 4, Καραγιαννίδης 4 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Χέιλ 8 (1/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέινολντς 6 (2), Πλώτας, Μπαζίνας 14 (4/5 τρίποντα), Πάπας 8 (1), Κόφι 10 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ετσενίκε 8 (2/3 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ)