Μπαρτσελόνα-Άλμπα 93-77: Σταθερά στο… κατόπι της Ρεάλ (video)

Η Μπαρτσελόνα δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και πήρε τη νίκη κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου με 93-77 για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Σε ένα ματς στο οποίο η Μπαρτσελόνα έδειξε τις προθέσεις τις από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Καταλανοί πήραν τη νίκη, 18η εφέτος και με ρεκόρ 18-8 είναι μόνοι δεύτεροι πίσω από την Ρεάλ Μαδρίτης. Όσο για την Άλμπα, αυτή ήταν η 21η ήττα εφέτος σε 26 ματς και οι Γερμανοί παραμένουν οι ουραγοί της βαθμολογίας.

Η Μπαρτσελόνα έδωσε από νωρίς το… μήνυμα στους φιλοξενούμενους με τους 31 πόντους που σκόραρε στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Άλμπα Βερολίνου ακολούθησε στο σκορ, με 26, σε ένα χορταστικό ξεκίνημα αγώνα. Στη δεύτερη περίοδο οι Καταλανοί ήταν πιο αποτελεσματικοί στην άμυνα, κράτησαν τους φιλοξενούμενους στους 13 πόντους και με επί μέρους 20-13 πήγαν στο ημίχρονο με 12 πόντους προβάδισμα (51-39).

Το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν αυτό το οποίο… έδωσε το ματς στην Μπαρτσελόνα. Οι γηπεδούχοι, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, είχαν υψηλό σκορ (29 πόντους), επέτρεψαν στην Άλμπα μόλις 12 πόντους και με τη λήξη της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 29 πόντους (80-51) και επί της ουσίας είχαν πάρει τη νίκη. Η Άλμπα το μόνο που κατάφερε ήταν να… μαζέψει τη ζημιά και με επί μέρους σκορ 13-26 στην τέταρτη περιόδο, μείωσε και το παιχνίδι έληξε με 93-77.

Εξαιρετικός για την Μπαρτσελόνα ο Γουίλι Ερνανγκόμεζ με 18 πόντους (7/9 δίποντα, 4/6 βολές), και έξι ριμπάουντ. Για την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισε ο Τιμ Σνάιντερ με 14 πόντους (4/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα) και τρία ριμπάουντ.