Μπασκόνια-Βιλερμπάν 94-80: Νίκη και βήμα 6άδας για τους Βάσκους (video)

Η Μπασκόνια στο ματς με τη Βιλερμπάν

Δε δυσκολεύτηκε η Μπασκόνια απέναντι στη Βιλερμπάν, μιας και επικράτησε με 94-80 για την 26η αγωνιστική της Euroleague, φτάνοντας στο 14-12. Έκλεψε την παράσταση ο Κόντι ΜακΙντάιρ, που έσπασε το ρεκόρ των ασίστ στη διοργάνωση (20), ενώ πέτυχε και τριπλ-νταμπλ.

Αντιθέτως, η Βιλερμπάν έπεσε στο 5-21, και θα δώσει μάχη με την Άλμπα Βερολίνου για την… προ τελευταία θέση της βαθμολογία. Οι Ισπανοί φυσικά θα περιμένουν και τα υπόλοιπα ματς της βραδιάς, αλλά και τα αυριανά, ενώ η νίκη της Εφές επί της Μακάμπι νωρίτερα ήδη μπαίνει στα… καλά νέα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μην είναι αποτελεσματικοί από τα σουτ μέσης απόσταση (3/12), και τους Γάλλους να «χτυπούν» στο τρανζίσιον. Ο Αμερικανός γκαρντ των Βάσκων μοίρασε 7(!) ασίστ και μάζεψε με 5 ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο, ξεκινώντας την εντυπωσιακή του επίδοση.

Τελικώς οι Ισπανοί ανέβασαν σταδιακά τα ποσοστά τους από τα σουτ δύο πόντων, βελτίωσαν την άμυνά τους, και η λήξη του πρώτου μέρους τους βρήκε μπροστά στο +3 (23-20). Δεν άλλαξαν πολλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ίσα ίσα που η Μπασκόνια “ζεστάθηκε” από τα 6,75μ και πήγε στην ανάπαυλα με 10/15 τρίποντα (52-39).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο παρκέ, ανέβασαν την πίεση στην ισπανική άμυνα, και κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο ψαλιδίζοντας τη διαφορά στο -10 (71-61). Στο φινάλε όμως, οι Ισπανοί διαχειρίστηκαν το ματς, ήταν εύστοχοι εκεί που έπρεπε και πήραν μια πολύτιμη νίκη, που τους κρατά ολοζώντανους στη μάχη της 6άδας.

Διαιτητές: Νίκολιτς, Πάστουσιακ, Μπελόσεβιτς

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 29-19, 19-22, 23-19

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 18 (3/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα), Ραϊέστε 6, Μαρίνκοβιτς 12 (2/5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Μίλερ-ΜακΙντάιρ 11 (1/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 20 ασίστ) , Ντίεθ 8 (2), Ρογκαβόπουλος 3 (1/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ σε 17’02”) , Κότσαρ 8 (3 ριμπάουντ) , Θίοντορ, Μονέκε 14 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Σκοτ 9 (5 ριμπάουντ), Τόμας 5 (2 ριμπάουντ) , Λι 6 (3/3 δίποντα, 3 ασίστ), Καχούντι 2, Τζάκσον 14 (5/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Λάιτι 7, Εντιαγέ 8 (9 ριμπάουντ), Γιάκοβ 11 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ)