Aρμάνι Μιλάνο-Ρεάλ 81-76: Έμεινε ζωντανή για τη δεκάδα (video)

Νίκη για την Αρμάνι

Σπουδαία εντός έδρας νίκη με 81-76 επί της Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε την Πέμπτη (8/2) η Αρμάνι Μιλάνο, διατηρώντας τις ελπίδες παρουσίας στην πρώτη δεκάδα της Εuroleague και μαζί βέβαια το δικαίωμα να ελπίζει και για την πρόκριση στα play off.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα πήγε το ρεκόρ της στο 11-15 μετά και την 26η αγωνιστική, ενώ η «βασίλισσα» απλά γνώρισε την τέταρτη φετινή της ήττα στη διοργάνωση (22-4) και πολύ δύσκολα θα χάσει την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

To ματς

Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και πήρε γρήγορα ένα προβάδισμα 7 πόντων (10-17), ωστόσο μετά το πρώτο πεντάλεπτο το… βραχυκύκλωμα στην επίθεση ήταν μοναδικό για τους παίκτες του Τσους Ματέο.

Έτσι, με Σιλντς και Μίροτιτς μπροστάρηδες η Αρμάνι έκλεισε στο +4 την πρώτη περίοδο (23-19), για να τρέξει ένα εκπληκτικό σερί 21-0, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +17 (36-19).

Η Ρεάλ έμεινε άποντη για σχεδόν πέντε λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ιταλοί είχαν πια κυριαρχήσει και βρέθηκαν στο +20 (46-26) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, για να πάνε εντέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 19 πόντων (48-29) και με τον Σιλντς να έχει πετύχει 18 πόντους, ενώ ο Μίροτιτς ήταν στους 14.

Η Αρμάνι Μιλάνο διατήρησε τη σημαντική της υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου, για να μειώσουν στο τέλος οι Μαδριλένοι (66-54 στο 30′), με τη Ρεάλ να μειώνει ακόμη περισσότερο, σε 69-62 στο 34′ για την ακριβεια και με συνεχόμενα τρίποντα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η αντεπίθεση των Ισπανών την έφερε στο -2 (71-69), με τον Μίροτιτς να απαντά με τρίποντο για το 74-69 κι ενώ απέμεναν 3:42 για το τέλος του αγώνα, ενώ ο ίδιος πήγε τη διαφορά στο +6 (76-70), δύομιση λεπτά πριν το φινάλε.

Εντέλει, η Αρμάνι Μιλάνο κράτησε την πολύτιμη νίκη, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καθόλου καλές επιλογές στο τέλος, με τον Σιλντς να σταματά στους 27 πόντους και με τον Μίροτιτς να σημειώνει 23.

Για τη Ρεάλ ο Μούσα έβαλε 12 πόντους, ο Χεζόνια 11 και ο Ντεκ πέτυχε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 48-29, 66-54, 81-76

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Λο 8 (1), ΜακΓκρούντερ 7 (1), Μέλι 2, Νέιπιερ 8, Ρίτσι, Χολ 4, Σιλντς 27 (5/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές), Μίροτιτς 23 (1/2 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Χάινς 2, Φόγκτμαν.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ, Φερνάντεθ 3 (1), Καμπάσο 8 (1), Χεζόνια 11 (2), Ροντρίγκεθ 9 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντεκ 10 (2), Πουαριέ 6, Ταβάρες 8 (4 ριμπάουντ), Γιουλ 4, Γιαμπουσέλε 5, Μούσα 12 (2).