Καρδίτσα – Περιστέρι 84-95: Αφεντικό της 3ης θέσης (video)

Ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ έτοιμος να καρφώσει στο καλάθι της Καρδίτσας

Αγκαλιά με το να καπαρώσει την 3η θέση της κανονικής περιόδου είναι το Περιστέρι που πέρασε… αέρας από την Καρδίτσα και άφησε 2 βαθμούς πίσω τον Προμηθέα.

Πλέον με πέντε αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε της κανονικής περιόδου το Περιστέρι θεωρείται απίθανο να χάσει την τρίτη θέση ενώ η Καρδίτσα συνεχίζει την προσπάθεια για την παραμονή του.

Με εξαίρεση τα πρώτα δύο λεπτά ο αγώνας ήταν ένα συνεχές κυνηγητό των γηπεδούχων να φτάσουν το Περιστέρι. Η Καρδίτσα προηγήθηκε 7-4 με τον Γουάιτ αλλά η ομάδα του Σπανούλη δεν άργησε να επιβάλει τον δικό της νόμο και να ελέγξει τον ρυθμό. Με τον Ντάνγκουμπιτς αρχικά και τους Ράγκλαντ και Ουίλιαμς στη συνέχεια όχι μόνο προσπέρασε και πήρε διαφορά (9-17 στο 6’11’’) αλλά έκλεισε το δεκάλεπτο με στυλ.

Με απανωτά τρίποντα των Αμερικανών του το Περιστέρι πήρε αέρα 12 πόντων (17-29) στο τέλος της περιόδου με την Καρδίτσα να μην έχει όπως φανερώνουν οι 29 πόντοι παθητικό την απαιτούμενη αμυντική συγκέντρωση και συνέπεια ειδικά στην περιφέρεια.

Αντίδραση με Γουάιτ

Κάτι πήγε να αλλάξει στη 2η περίοδο όταν οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους στην περιφέρεια αμυντικά ενώ στην επίθεση αρχικά με τον Γουάιτ και στη συνέχεια με τον Μακ βρήκαν ρυθμό και μείωσαν σε απόσταση βολής, 36-39 στο 16’16’’. Όμως το Περιστέρι αντέδρασε ψύχραιμα και με συνεχόμενους πόντους αρχικά του Μήτρου-Λονγκ και στη συνέχεια του Τόμπσον πήρε ξανά μία σχετικά καλή διαφορά (42-49).

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου η Καρδίτσα με τρία σερί τρίποντα, δύο από τα χέρια του Μακ και ένα του Καμπερίδη μείωσε στους 4 (51-55) στο 22’13’’ με το Περιστέρι όμως και πάλι να αντιδρά με ηρεμία και αποτελεσματικότητα. Ξέφυγε 52-61 (24’30’’) και ανέβασε τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα (54-66) στο 26’ με πρωταγωνιστή τον Ράγκλαντ.

Το +15 “κλείδωσε” τη νίκη

Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν προς το τέλος του δεκάλεπτου έχοντας αποκτήσει μία διαφορά ασφαλείας (58-73) με τον Τόμπσον να κυριαρχεί στη ρακέτα και την Καρδίτσα να είναι βιαστική και αναποτελεσματική επιθετικά με τους ΜακΚάλουμ, Μπιουκάναν και Δίπλαρο πολύ άστοχους (3/24 σουτ εντός πεδιάς οι τρεις αυτοί παίκτες μέχρι εκείνο το σημείο) και μόνο τους Μακ και Γιάνκοβιτς να προσπαθούν.

Το Περιστέρι μπαίνοντας με τον αέρα των 13 πόντων στην τελευταία περίοδο μπήκε αποφασισμένο να “κλειδώσει” τη νίκη όταν ξέφυγε με 17 (65-82) μετά από τρία λεπτά δράσης. Η Καρδίτσα πάντως δεν τα παράτησε με εκμεταλλευόμενη το αναμενόμενο χαλάρωμα των φιλοξενούμενων με επιμέρους 13-3 μείωσε στους 7 (78-85) στο 37ο λεπτό αλλά το τρίποντο-μαχαιριά του Ντάνγκουμπιτς έκανε το 78-88. Διαφορά που οι γηπεδούχοι δεν προλάβαιναν να καλύψουν στα δύο λεπτά που απέμεναν.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 42-49, 62-75, 84-95

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 15 (7/12 δίποντα, 1/4 βολές, 3-5 ριμπάουντ), Μπιοιυκάναν 1 (0/5 σουτ), Καμπερίδης 3, ΜακΚάλουμ 10 (4/14 σουτ, 7 ασίστ), Μακ 29 (4/6 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 4-4 ριμπάουντ), Δίπλαρος 3 (1/8 σουτ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Χρηστίφης, Αβδάλας 3, Σάιμπερτ, Γιάνκοβιτς 17 (5/8 δίποντα, 4/5 βολές, 1-3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Τζόουνς 3 (2-4 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 19 (6/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 10 (2/2 τρίποντα, 3-2 ριμπάουντ), Λαβ 15 (5/8 δίποντα, 3 λάθη), Κασελάκης 4 (4-2 ριμπάουντ), Τόμπσον 16 (6/9 δίποντα, 4/4 βολές, 7-4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 14 (4/5 δίποντα, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ξανθόπουλος 2, Πουλιανίτης 3, Ρένφρο 7 (4-2 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 3 (3 ασίστ), Χουγκάζ, Ζούγρης