ΠΑΟΚ – Απόλλων Πάτρας 85-70: Νίκη 6άδας και προσαρμογής των νέων (video)

Ο Τζάστον Άλστον κυριάρχησε και στις δύο ρακέτες στη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Απόλλωνα Πάτρας.

Με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια για τον ΠΑΟΚ που όχι μόνο πήρε μία αναμενόμενα άνετη νίκη επί του Απόλλωνα αλλά ενέταξε με άνεση τα νέα πρόσωπα στο ρόστερ του.

Ο “δικέφαλος” με αυτή τη νίκη εδραίωσε τη θέση του στην πρώτη 6αδα της βαθμολογίας και πλέον περιμένει σε δύο αγωνιστικές την ΑΕΚ για το ματς της… σεζόν όσον αφορά στην 6αδα αφού με νίκη θα σφραγίσει οριστικά την παρουσία του σε αυτή. Παράλληλα ο Φώτης Τακιανός κόντρα σε έναν αντίπαλο του… χεριού της ομάδας του μπόρεσε να βάλει χωρίς πίεση τους νεοφερμένους Τάουνς και Ουίλιαμς στο παιχνίδι των γηπεδούχων.

Μπαίνοντας στο ματς με μέγιστη συγκέντρωση και σοβαρότητα κάτι που φάνηκε από το 7-0 μέσα σε 19 δευτερόλεπτα (!) ο ΠΑΟΚ έδειξε από τα πρώτα λεπτά στον Απόλλωνα ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Ο “δικέφαλος” με ορεξάτο τον νεοφερμένο Τάουνς και Άλστον και Τσαϊρέλη αρωγούς έφτασε πολύ γρήγορα τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (25-10 στο 9’36’’) απέναντι σε έναν Απόλλωνα που έδειχνε ότι πήγε στην Πυλαία απλά για να βγάλει την υποχρέωση.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν μία κάποια αντίδραση στη 2η περίοδο όταν με Γκιουζέλη και Όσμπορν μείωσαν 33-24 (15’18’’) και έφτασαν ακόμη και σε απόσταση βολής (35-32 στο 17’17’’) με τρίποντο του πρωτάρη με τη φανέλα τους Μπόουτράιτ όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με 8-0 σερί έως το ημίχρονο διά χειρός Άλστον και Τάουνς αποκαθιστώντας την… τάξη.

Κλείδωσε τη νίκη στο +18

Μάλιστα οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Φρίντρικσον ξέφυγαν 48-35 μετά το πρώτο δίλεπτο της 3ης περιόδου (48-35) βάζοντας τις τελικές βάσεις νίκης αφού η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει φτάνοντας και στους 18 (58-40) στο 26’21’’ με τον Άλστον να κυριαρχεί στη ρακέτα. Οι Πατρινοί εκμεταλλευόμενοι στη συνέχεια το αναμενόμενο αμυντικό χαλάρωμα του ΠΑΟΚ μάζεψαν τη διαφορά στους 1 (64-53) και έχασαν ευκαιρίες να τη ρίξουν και σε μονοψήφιο νούμερο.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-32, 64-50, 85-70

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Τάουνς 19 (6/10 δίποντα, 6 ασίστ), ΜακΝιζ 8 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Χάρισον 2 (0/4 σουτ), Φρίντρικσον 12 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αλστον 24 (9/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Τσιακμάς (0/4 σουτ), Τσαϊρέλης 6 (3/4 δίποντα), Μαργαρίτης 3, Ουίλιαμς 11 (3/9 σουτ, 8 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν (0/6 σουτ), Μπιμπς 3 (1/4 σουτ), Γκιουζέλης 7 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Πέρκινς 2 (1/4 σουτ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μπράουν 14 (5/10 σουτ, 11 ριμπάουντ, 3 τάπες), Μποουτράιτ 20 (4/11 τρίποντα), Όσμπορν 24 (5/7 δίποντα, 8/12 βολές, 8-4 ριμπάουντ), Κογιωνής