Ζαλγκίρις-Εφές 96-70: Το τελείωσε σε δέκα λεπτά (video)

Την ένατη νίκη της σημείωσε η Ζαλγκίρις Κάουνας επικρατώντας της Ανατολού Εφές με 96-70 για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Στο ντέρμπι των ουραγών η Ζαλγκίρις Κάουνας του Αντρέα Τρινκέρι πήρε μεγάλη σε εύρος νίκη επί της Ανατολού Εφές με 96-70. Η Ζαλγκίρις σε 24 ματς έχει πλέον ρεκόρ 9-15 και η Ανατολού Εφές ακολουθεί ακριβώς με την ίδια συγκομιδή.

Μία πρώτη περίοδο… όνειρο έκανε η Ζαλγκίρις Κάουνας καθώς σκόραρε 34 πόντους, με εκπληκτική ευστοχία και παράλληλα περιόρισε την επίθεση της Ανατολού Εφές σε μόλις 14 πόντους ενεργητικό. Οι Μάνεκ και Ουλάνοβας ήταν οι πρωταγωνιστές της Ζαλγκίρις στην πρώτη περίοδο. Η συνέχεια του πρώτου μέρους ήρθε με ισορροπία, τουλάχιστον στο επί μέρους σκορ. Η Ζαλγκίρις είχε και πάλι περισσότερους πόντους από τους φιλοξενούμενους, αλλά στην ελάχιστη διαφορά. Συγκεκριμένα. το επί μέρους σκορ ήταν 24-23 για την ομάδα του Κάουνας και το ημίχρονο την βρήκε να προηγείται με 58-37.

Με την αρχή του δεύτερου μέρους η Εφές, προσπάθησε και εν τέλει κατάφερε να μειώσει την διαφορά έστω και λίγο. Οι φιλοξενούμενοι ειχάν υπέρ τους το επί μέρους σκορ, με 18-22, με τον Ντάριους Τόμσον να είναι εκ των πρωταγωνιστών για την τουρκική ομάδα. Με την λήξη της τρίτης περιόδου, το σκορ ήταν στο 76-59 για την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο αυτό που διαφαινόταν, συνέβη κιόλας. Η Ζαλγκίρις Κάουνας έκανε επί μέρους σκορ 20-11 στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη με 96-70.

Κορυφαίος για την Ζαλγκίρις Κάουνας ο Λαουρίνας Μπιρούτις με 18 πόντους (7/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και μία ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γουίλ Κλάιμπερν με 19 πόντους (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα), τρία ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Δεκάλεπτα: 34-14, 58-37, 76-59, 96-70

H στατιστική της αναμέτρησης

Ζαλγκίρις Κάουνας (Τρινκιέρι): Έβανς 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεκαβίτσιους, Χέιζ 4 (9 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις 4 (3 κλεψίματα), Σμιτς 13 (3), Μπιρούτις 18 (8 ριμπάουντ), Σάμνερ 3, Ντίμσα 11 (3), Λαβρινοβίτσιους, Μάνεκ 13 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπουτκεβίτσιους 9, Ουλάνοβας 13 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Εφές (Τσαν): Λάρκιν 8 (0/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπομπουά 5 (3 ασίστ), Μπράιαντ 3, Οντσέλ, Γκάζι, Κλάιμπερν 19 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τόμπσον 17 (3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Πλάις 8 (ριμπάουντ), Οσμάνι, Οτούρου 2, Γουίλις 2, Τζόουνς 6 (4 ριμπάουντ)