Παναθηναϊκός – Μιλάνο 79-62: Μοντελάκι για… Βερολίνο (video)

Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός του Ντίνου Μήτογλου κατάπιε και την Αρμάνι

Η επιστροφή του Παναθηναϊκού στις νίκες έγινε με… αμυντικό στυλ και τους πράσινους να καταπίνουν την Αρμάνι πιάνοντας στασίδι στην 3η θέση της βαθμιολογίας!

Η ομάδα του Αταμάν σε αποστολή… κομάντο εξουδετέρωσε όλα τα ατού των φιλοξενούμενων και προκάλεσε… εφιάλτες στον Έτορε Μεσίνα. Εμφάνιση επιβλητική με άξονα την άμυνα που εξαφάνισε την ιταλική ομάδα.

Πλέον ο Παναθηναϊκός φιγουράρει στην 3η θέση της κατάταξης, διατήρησε τη διαφορά των δύο βαθμών από τις ομάδες της 7ης θέσης και βλέπει μέχρι την πρωτεύουσα της Γερμανίας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να επιβάλλει από την αρχή τον δικό του αμυντικό νόμο με κάθε τρόπο και κόστος και το έδειξε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η κίνηση του Εργκίν Αταμάν μετά από μόλις 2,5 λεπτά αγώνα να τραβήξει στον πάγκο τον χαλαρό Κέντρικ Ναν που ξεκίνησε με 0/2 σουτ και ένα λάθος και να βάλει στη θέση του το… σκυλί του πολέμου Καλαϊτζάκη ήταν ενδεικτική.

Άμυνα-γρανίτης

Οι πράσινοι με φοβερή αμυντική προσήλωση εξουδετέρωσαν όλα τα ατού της Αρμάνι και κυρίως ττον Σιλντ και προηγήθηκαν 12-6 (6′) με την ιταλική ομάδα να ξεκινάει το ματς με 4/16 εντός πεδιάς και 0/2 βολές! Το αμυντικό ρεσιτάλ συνεχίστηκε και όταν ο Ναν με καθαρό μυαλό επέστρεψε για να δείξει το… κανονικό του πρόσωπο με τη διαφορά να συνεχίσει να ανεβαίνει (16-8 στο 7’40”, 19-10 στο 8′).

Η αντίδραση της Αρμάνι ήρθε με την είσοδο στο ματς του Μίροτιτς που έδειξε αμέσως την ποιότητά του μειώνοντας 19-14 όμως το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τον Παναθηναϊκό που έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στη 2η περίοδο. Η είσοδος στον αγώνα των φρέσκων Γκριγκόνις και Χουάντσο και η αποτελεσματικότητα αμφότερων σε άμυνα και επίθεση άλλαξε πλήρως την εικόνα του ματς.

Ο Χουάντσο είναι εδώ!

Λιθουανος (8 πόντοι) και Ισπανός (10 πόντοι στη 2η περίοδο) έβαλαν τρία σερί τρίποντα (δύο ο Χουάντσο) κάνοντας το 29-19 και το 32-20 με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 14 (36-22) μέσα σε αποθέωση από τη δεύτερη βόμβα του Ερνανγκόνεθ. Με το σκορ στο +18 (42-24 στο 17’30”) και τους δύο αυτούς παίκτες να βάζουν τους 18 από τους 21 πόντους της ομάδας τους έως εκείνο το σημείο δεν υπήρχε ίχνος αμφισβήτησης για την κυρίαρχη ομάδα στο παρκέ.

Το ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +16 (44-28) με τους γηπεδούχους να έχουν 12 ασίστ για 4 λάθη και την Αρμάνι να τα… σπάει (2/11 τρίποντα) και τις βάσεις νίκης να έχουν μπει. Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε ουσιαστικά επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα του Παναθηναϊκού. Η Αρμάνι έμεινε στους 13 πόντους στο 10λεπτο αυτό (16 στο 1ο, 12 στο 2ο…) συνεχίζοντας να σημαδεύει… σίδερο (0/4 τρίποντα στο διάστημα αυτό) και να στηρίζεται σε ατομικές προσπάθειες των Νέιπιερ και Μίροτιτς.

Άνετος και ωραίος

Κάπως έτσι η διαφορά παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας για τον Παναθηναϊκό που κυριάρχησε στη ρακέτα με τα επιθετικά ριμπάουντ του Λεσόρ για το 49-35 και το 57-41.

Η 4η περίοδος όπως αναμενόταν εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία αφού οι φιλοξενούμενοι το είχαν πάρει απόφαση πως… “δεν γυρίζει” ο δε Παναθηναϊκός συνεχίζοντας στην ίδια ένταση αμυντικά ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (69-58) και με τον Λεσόρ σε άγρια κατάσταση την πήγε ακόμη και στους 24 (74-50) με όλο το ΟΑΚΑ όρθιο να αποθεώνει την πράσινη αρμάδα του Αταμάν.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 44-28, 57-41, 79-62

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 10 (5/5 δίποντα, 3-1 ριμπάουντ), Βιλντόζα, Μωραϊτης 3, Γκραντ 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 λάθη), Ναν 10 (2/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3-1 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λεσόρ 12 (4/7 δίποντα, 4/8 βολε΄ς, 3-4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 4 (2/2 δίποντα), Γκριγκόνις 15 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 1 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3-1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Μήτογλου 4 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Λο (0/3 σουτ), ΜακΓκρούντε 6 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2-2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Πόιθρες 6 (3/4 δίποντα), Μέλι 4 (2/8 σουτ), Νέιπιερ 16 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ασίστ), Φλακαντόρι, Χολ 7 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σιλντς 6 (2/9 σουτ), Μίροτιτς 11 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές), Χάινς 6 (3/5 δίποντα), Φόιχτμαν (5-2 ριμπάουντ)