Ολυμπιακός – Άλμπα Βερολίνου 101-87: Τρίποντη εκτέλεση με σφραγίδα Κάνααν (video)

Ο Μόουζες Ράιτ έκλεψε τις εντυπώσεις στο ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα

Χρειάστηκε η φορέσει το καλό του αμυντικό πρόσωπο στην 3η περίοδο (επιμέρους 33-13) και το ξέσπασμα του τρίποντου Κάνααν για να επιστρέψει στις νίκες ο Ολυμπιακός.

Οι ερυθρόλευκοι παίζοντας αναγκαστικά με τον νεοφερμένο Μόουζες Ράιτ στη βασική τους πεντάδα λόγω των απουσιών Φαλ, Μιλουτίνοφ, Πετρούσεφ σε ένα ματς που θύμισε πολύ αυτό του Βερολίνου έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό στην Άλμπα στην 3η περίοδο.

Στο 2ο μισό της δεύτερης τα έκαναν… μαντάρα αμυντικά και βρέθηκαν ακόμη και στο -5 όμως όταν η άμυνά τους έπιασε τα γνωστά της στάνταρ η Άλμπα των 31 πόντων του 2ου δεκάλεπτου εξαφανίστηκε.

Με μία αναμενόμενα… πρωτότυπη πεντάδα με τον νεοφερμένο Ράιτ και τον Μπραζντέικις ξεκίνησε τον αγώνα ο Ολυμπιακός δείχνοντας την απαιτούμενη προσήλωση στην άμυνα όπως φανερώνει και το αρχικό 7-1 (3’18’’). Τα δύο γρήγορα φάουλ και ισάριθμα λάθη του Γουόκαπ δεν έφεραν άμεσο πρόβλημα αφού με τα τρίποντα του Κάνααν οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν 12-5 (4’22’’) όμως όταν σε αυτά προστέθηκε το 2ο φάουλ του Ράιτ άρχισαν τα ζόρια.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να γίνεται πιο ευάλωτος αμυντικά κάτι που φαινόταν όσο περνούσε η ώρα δίχως κάποιο “σκιάχτρο” στην ρακέτα ενώ επιθετικά η ζώνη της Άλμπα που επιστρέτευσε ο Γκονζάλεθ έφερε αποτέλεσμα. Με 6-0 η γερμανική ομάδα μείωσε 12-11 (5’) και… κατσικώθηκε στο πλευρό του Ολυμπιακού (17-17 στο 9’) εκμεταλλευόμενη τα ερυθρόλευκα λάθη με τους γηπεδούχους να σκοράρουν από το 4’30’’ και μετά μόνο με τον Πίτερς!

Διαφορά ήταν και πάει

Μπαίνοντας στη 2η περίοδο ο Ολυμπιακός με τον Γκος να βάζει έξι σερί πόντους έδειξε την πρόθεση να χτίσει διαφορά (24-19, 35-29, 38-31 και 40-33) με τα τρίποντα από Λαρεντζάκη και Παπανικολάου όμως αμυντικά η κακή χρήση ή καλύτερα η… μη χρήση των φάουλ κόστισε ακριβά.

Η Άλμπα με μπαράζ τρίποντων και τον Στέρλινγκ Μπράουν μπροστάρη έτρεξε στο τελευταίο τετράλεπτο της 2ης περιόδου επιμέρους σκορ 13-5, έβαλε 31 πόντους στο 10λεπτο και το έκλεισε προηγούμενη 45-48 έχοντας προηγηθεί και με 4 (42-46). Ήταν πλέον εμφανές ότι ο Ολυμπιακός θα έπρεπε να μπει στο 2ο ημίχρονο με μεγαλύτερη ενέργεια και συγκέντρωση στην άμυνα και αυτό συνέβη.

Αντίδραση με άμυνα και Κάνααν

Με τους Κάνααν και Πίτερς να… σαλπίζουν την αντ-επίθεση και ομαδική δουλειά στην άμυνα από συνεχόμενα κλεψίματα και έλεγχο των ριμπάουντ το αρχικό 45-50 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου έγινε με συνοπτικές διαδικασίες 62-55 με σερί 9-0 από τα τρίποντα του Κάνααν και γκολ-φάουλ του Μπραζντέικις και στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 (68-57 στο 27’30’’) μέσα σε αποθέωση για τον ασταμάτητο Κάνααν που έφτανε στους 19 πόντους.

Κάπως έτσι και με τον Κάνααν να βάζει το 6ο του τρίποντο και τον Ράιτ να κάνει ένα φοβερό coast to coast για καλάθι και φάουλ με το ΣΕΦ να παίρνει φωτιά η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 (78-61) και το ματς ουσιαστικά… κρίθηκε.

Τρίποντο ρεκόρ

Η διαφορά με απανωτά καλάθια του Ράιτ που είχε αρχίσει να βρίσκει τα πατήματά του και να… ξεψαρώνει ανέβηκε πάνω από τους 20 (85-63) με τον Κάνααν να φτάνει στα 9 τρίποντα επίδοση ρεκόρ στην ιστορία του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα.

Κάπου εκεί ο αγώνας μετατράπηκε σε… φιλικό αφού η Άλμπα το πήρε απόφαση ότι δεν υπήρχε περίπτωση και τρόπος να επιστρέψει με τον Ολυμπιακό να προσφέρει και θέαμα βάζοντας ακόμη περισσότερο στο παιχνίδι (του) τον Ράιτ που κέρδισε το απλόχερο χειροκρότημα και τη γερμανική ομάδα απλά να μαζεύει τη διαφορά στο τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 45-48, 78-61, 101-87

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ουίλιαμς-Γκος 14 (7/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Ράιτ 15 (7/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 τάπες), Κάνααν 31 (9/14 τρίποντα), Λαρεντζάκης 9 (2/4 τρίποβτα), Μήτρου-Λονγκ (0/3 τρίποντα), Παπανικολάου 5 (2/6 σουτ, 7 ασίστ), Μπραζντέικις 11 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πίτερς 11 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Σίκμα 5 (6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ

ΑΛΜΠΑ (Γκονζάλεθ): Μπράουν 10 (2/6 δίποντα), Πρότσιντα 9 (2/8 σουτ), Σπανιόλο 8 (1/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Γουέτζελ 8 (5 ριμπάουντ), Ντελόου, Ματίσεκ 12 (4/4 τρίποντα), Σνάιντερ 12 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τόμας 6 (1/3 τρίποντα), Χέρμανσον 8 (2/3 τρίποντα, 4 λάθη), Νίκιτς, Κουμάτζε 6 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιν 8 (2/4 τρίποντα)