Χάποελ Χολόν – ΑΕΚ 79-68: Όλα λάθος και νέα ήττα (video)

Φάση από την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τη Χάποελ Χολόν στο Σομπατέλι

Ούτε στο ματς που είχε χαρακτηριστεί “της χρονιάς” για το BCL τα κατάφερε η ΑΕΚ που ηττήθηκε στο άδειο γήπεδο του Σομπατέλι στην Ουγγαρία και από τη Χάποελ Χολόν.

Η “βασίλισσα” ήταν πολύ κακή επιθετικά, στηρίχθηκε αποκλειστικά και μόνο σε ατομικές προσπάθειες, είχε μόλις 9 ασίστ για 14 λάθη και το πλήρωσε με μία ακόμη ήττα, τη 2η της στη φάση των 16 και 3η σερί στη διοργάνωση του BCL όπου θυμίζουμε είχε ξεκινήσει με 5/5 νίκες!

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά (6-2 η Χολόν) η ΑΕΚ άρχισε να ανεβάζει στροφές επιθετικά και χάρη στην αποτελεσματικότητα αρχικά του Ραντλ και στη συνέχεια του Τίλμαν πήρε τα ηνία στο σκορ. Προηγήθηκε 8-10 στο 2’40’’, 11-16 στο 4’25’’ και 13-21 στο 6ο λεπτό δείχνοντας την ποιότητά της όσον αφορά στο ατομικό ταλέντο. Όμως η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική.

Η Χάποελ Χολόν προσαρμόστηκε αμυντικά στο κάθετο παιχνίδι και το ένας εναντίον ενός των παικτών της ΑΕΚ και στην επίθεσή της βρήκε λύσεις πρώτα με τα τρίποντα του Άρτζι και μετά με τα καλάθια του Χάρις. Κάπως έτσι με επιμέρους 10-2 μέσα σε 3,5 λεπτά ισοφάρισε 23-23 και έδωσε άλλο χαρακτήρα στο ματς.

Ατομισμός και λάθη

Μάλιστα η ομάδα του Ισραήλ συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο και στη 2η περίοδο με 10-0 σερί μετέτρεψε το 23-26 του 10λεπτου σε υπέρ της 33-26 στο 12ο λεπτό με την ΑΕΚ να έχει μπλοκαριστεί επιθετικά και αμυντικά να μην έχει καθόλου συνοχή. Η Ένωση έπαιζε ατομικά στηριζόμενη στις προσωπικές προσπάθειες Νάιτ, Ραντλ, ΜακΡέι και το πλήρωνε αφού υπήρξε συνεχώς αμυντική ανισορροπία από τις αργές επιστροφές. Έτσι η Χάποελ Χολον ξέφυγε με 10 πόντους στο 16ο λεπτό (40-30) και έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 11 (46-35) από τα 8 λάθη της ΑΕΚ, τα περισσότερα στη 2η περίοδο.

Αντίδραση και μείωση αλλά…

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου μπορεί η ΑΕΚ να μην έθελξε επιθετικά συνεχίζοντας τα λάθη και τις ατομικές ενέργειες, αμυντικά όμως έπιασαν τόπο τα… γκάζια του Ηλία Ζούρου. Οι κιτρινόμαυροι κράτησαν τη Χάποελ Χολόν στους 3 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά του δεκάλεπτου μειώνοντας 49-43.

Όμως λιγότερο από ένα δίλεπτο χαλάρωσης, αργών επιστροφών και νέων λαθών ήταν αρκετό για να επανέλθει η διαφορά σε διψήφια επίπεδα (55-43) από συνεχόμενα καρφώματα του Σμιθ (25’30’’). Έτσι η τυπικά γηπεδούχος πήρε τα ηνία του αγώνα και τα κράτησε μέχρι το τέλος της περιόδου (60-50 στο 29’).

Μοιραίο καλάθι και φάουλ

Ο Ραντλ στην αρχή της τελευταίας περιόδου προσπάθησε με τα τρίποντά του να κρατήσει την ΑΕΚ σε επαφή με το σκορ μειώνοντας 60-54 και 64-57 αλλά η Χάποελ με τα τρίποντά της κατάφερνε να ξεφεύγει (69-59 στο 33’ και 71-59 στο 35’). Πλέον τα περιθώρια είχαν αρχίσει να στενεύουν για την ΑΕΚ που ανέβασε την αμυντική της πίεση θέλοντας και μη.

Με κλεψίματα και παιχνίδι στο τρανζίσιον οι Νάιτ και Ραντλ μείωσαν στους 7 (71-64) με 3,5 λεπτά για το φινάλε και σε 71-66 ένα λεπτό αργότερα! Όμως σε εκείνο το σημείο το καλάθι και φάουλ του Σμιθ ήταν μαχαιριά για την ελληνική ομάδα (74-66 2’22’’ πριν το τέλος).

Η εξέλιξη αυτή αποδείχθηκε μοιραία αφού η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο διάστημα που απέμενε με την Ένωση να χάνει όχι απλά τον αγώνα αλλά και την επαφή με το σκορ με την τελική διαφορά των 11 πόντων να πληγώνει ακόνη περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 46-38, 60-51, 79-68

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Σάερφ): Άρτζι 16 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κρόφορντ 8 (3/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Χάρις 19 (4/8 δίποντα, 5/7 βολές), Μισγκάβ 2 (0/7 σουτ, 7 ασίστ), Βανγουίν 9 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόουσον 5 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χανότσι 3 (1/5 σουτ), Σμιθ 17 (8/10 δίποντα, 4-2 ριμπάουντ, 2 τάπες)

ΑΕΚ (Ζούρος): Αγραβάνης 3 (1//6 σουτ, 7-1 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χολινς 2 (0/3 τρίποντα), Κουζέλογλου 2, ΜακΡέι 9 (2/6 δίποντα), Νετζήπογλου 2, Καράμπελας 1, Νάιτ 12 (3/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόργκαν 5 (2/3 δίποντα), Ραντλ 22 (3/3 δίποντα, 4/6 τρίπονα, 4/5 βολές), Τίλμαν 10 (4/10 δίποντα, 3-5 ριμπάουντ)