Περιστέρι-Μαρούσι 95-72: Τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα (video)

Περιστέρι Μαρούσι

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με το 95-72 κόντρα στο Μαρούσι.

Τρεις συνεχόμενες νίκες για το Περιστέρι στο πρωτάθλημα και 10 συνολικά, ενώ η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έχει γνωρίσει την ήττα σε έξι ματς. Το Μαρούσι έχει… βίο αντίθετο από το Περιστέρι καθώς χάνει για τρίτο σερί ματς στο πρωτάθλημα. Πλέον, σε 16 παιχνίδια το Μαρούσι έχει πέντε νίκες και 11 ήττες.

Το Περιστέρι πήρε το πάνω χέρι στην υπόθεση νίκη στο πρώτο δεκάλεπτο και με την λήξη του, ήταν μπροστά στο σκορ με 21-16. Μάλιστα η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφτασε στο +9 με 1:34 να μένει για την λήξη του δεκαλέπτου. Το Μαρούσι έκανε ένα μίνι σερί με 4-0 και μείωσε πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο το επί μέρους σκορ ήταν πιο ισορροπημένο, αλλά το Περιστέρι ήταν και πάλι μπροστά με 20-21. Το Μάρουσι έφτασε στην ισοφάριση του σκορ (36-36) 1:08 πριν το ημίχρονο. Στον χρόνο που απέμενε το Περιστέρι έκανε σερί 6-0, με δύο τρίποντα και στο ημίχρονο κρατούσε και πάλι το προβάδισμα με 42-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι συνέχισε να έχει την υπεροχή. Παρόλα αυτά το Μαρούσι κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ, συγκεκριμένα στο -6 (59-53), 3:50 πριν λήξει το τρίτο δεκάλεπτο. Από εκεί και μετά το Περιστέρι έκανε σερί 11-5 και έκλεισε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 12 πόντνων (70-58). Στο 28-22 το επί μέρους σκορ της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι επί της ουσίας… καθάρισαν το ματς. Το επί μέρους σκορ ήταν 25-14 για το Περιστέρι και η ομάδα των δυτικών προαστίων εν τέλει πήρε τη νίκη με 95-72.

Ο Τζο Ράγκλαντ έκανε double-double, πέτυχε 19 πόντους για το Περιστέρι (4/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/3 βολές), μοίρασε 12 ασίστ και μάζεψε έξι ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Νίκος Τζουγκάζ για τους γηπεδούχους με 19 πόντους (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα), πήρε πέντε ριμπάουντ και έδωσε μία ασίστ. Για το Μαρούσι ξεχώρισε ο Άχμεντ Χιλ με 20 πόντους (5/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή), τρία ριμπάουντ και μία ασίστ.

Δεκάλεπτα: 21-16, 42-36, 70-58, 95-72