Λαύριο – Προμηθέας 89-84: Όλο και πιο κοντά στην παραμονή… (video)

Σπουδαία νίκη για το Λαύριο

Σπουδαία εντός έδρας νίκη με 89-84 πήρε το Λαύριο επί του Προμηθέα το Σάββατο (27/1) για τη 16η αγωνιστική της Basket League.

Έτσι, η ομάδα του Κώστα Μέξα πήγε το ρεκόρ της στο 5-11, πραγματοποιώντας σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία, ενώ οι Αχαιοί γνώρισαν την έβδομη φετινή τους ήττα (ρεκόρ 9-7), καθώς… ξύπνησαν πολύ αργά.

To ματς

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο κεφάτοι από τα πρώτα λεπτά, έκλεισαν στο +3 το πρώτο δεκάλεπτο (26-23), ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα 10 πόντων (51-41), με αμφότερους τους αντιπάλους να αποδεικνύονται ιδιαίτερα εύστοχοι στα σουτ τριών πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο κυριάρχησε και η διαφορά έφτασε στο +17 στο 30′ (74-57), για να ανεβεί και στο +21 (78-57, 80-59) στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου.

Κάπου εκεί αφυπνίστηκε ο Προμηθέας, εκμεταλλεύθηκε και μια φυσιολογική χαλάρωση του Λαυρίου, για να μειώσει σε 85-81, ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε.

Οι «κυανοκίτρινοι», εντέλει, απέφυγαν το… χαρακίρι, o Zάρας σημείωσε το 87-81 και η πολύτιμη νίκη δεν χάθηκε για τους γηπεδούχους, που είχαν κορυφαίο τον Γόντικα με 21 πόντους, ενώ καταλυτικός ήταν και ο Μουράτος με 17 πόντους και 5 ασίστ. Για τον Προμηθέα ο Τζορτζ Πάπας ήταν ο πρώτος σκόρερ με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 51-41, 74-57, 89-84

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Φλάτεν 9 (2), Μουρ 9, Μουράτος 17 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Θόρντον 7, Γόντικας 21 (6/8 δίποντα, 9/12 βολές, 4 ριμπάουντ), Καββαδάς 8 (5 ριμπάουντ), Ζάρας 7, Χόρχλερ 7, Τζάκσον 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 8 (1), Τζόουνς 7 (1), Κόνιαρης 4, Χρυσικόπουλος 5 (1), Καραγιαννίδης 2, Ρέινολντς 12 (1), Μπαζίνας 3 (1), Κόφι 8 (1), Στίβενς 11, Χέιλ 10 (2), Πάπας 14 (4).