Καρδίτσα-ΑΕΚ 86-95: Νικηφόρο ντεμπούτο για τον Ηλία Ζούρο (video)

Καρδίτσα - ΑΕΚ

Με το δεξί έκανε ντεμπούτο η Ηλίας Ζούρος στον πάγκο της ΑΕΚ, καθώς η ομάδα πέρασε με 86-95 από την έδρα της Καρδίτσας.

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη κόντρα στην Καρδίτσα και ο Ηλίας Ζούρος συνδύασε με νίκη το ντεμπούτο του στον πάγκο της Ένωσης. Η ΑΕΚ με αυτή τη νίκη έφτασε τις επτά εφέτος, ενώ έχει γνωρίσει την ήττα σε εννέα ματς. Η Καρδίτσα είδε το νικηφόρο σερί της να σταματά κόντρα στην ΑΕΚ και πλέον μετρά πέντε νίκες και 11 ήττες στην εφετινή Bakset League, μετά από 16 αγωνιστικές.

Η ΑΕΚ, του Ηλία Ζούρου πλέον, ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι στην Καρδίτσα και σκόραρε 26 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Η γηπεδούχος ομάδας αδυνατούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της ΑΕΚ, σκόραρε 16 πόντους στην πρώτη περίοδο και με την λήξη αυτής βρέθηκε στο -9, με 15-26. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ανεβάσε κι άλλο τις στροφές και έφερε την διαφορά στο υπέρ της +17, στα 5:16 πριν το ημίχρονο με 27-42. Ενώ έμοιαζε πως θα πάμε στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά για τους φιλοξενούμενους, η Καρδίτσα έτρεξε ένα σερί 11-0 στα τελευταία 2:16, της δεύτερη περιόδου και μείωσε στο -5, με την λήξη του ημιχρόνου με στο σκορ 47-52. Η Καρδίτσα είχε επί μέρους σκορ 32-26 στην δεύτερη περίοδο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 15-23, το οποίο θύμισε κατά πολύ αυτό του πρώτου δεκαλέπτου (15-26). Η ομάδα του Ηλία Ζούρου επέβαλε τον ρυθμό της και στην τρίτη περίοδο και έτσι με την λήξη της, βρέθηκε να κερδίζει με 62-75, με τον Τίλμαν να ξεχωρίζει. Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα της και δεν επέτρεψε στην Καρδίτσα να πλησιάσει στο σκορ. Μπορεί στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι να έτρεξαν επί μέρους σκορ 24-20 υπέρ τους, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και έτσι η ΑΕΚ πέρασε από την έδρα της Καρδίτσας με 86-95.

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ οι Κουζέλογλου και Τίλμαν. Ο Έλληνας φόργουορντ σημείωσε 20 πόντους (5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές) και μάζεψε οκτώ ριμπάουντ. Ο Τζάστιν Τίλμαν πέτυχε επίσης 20 πόντους (8/19 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές) και πήρε οκτώ ριμπάουντ. Για την Καρδίτσα ξεχώρισε ο Νίκο Δίπλαρος με 15 πόντους (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές), ενώ μοίρασε τρεις ασίστ και πήρε ένα ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 15-26, 47-52, 62-75, 86-95