Παρτιζάν – Ζαλγκίρις 81-72: «Καθάρισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο (video)

Νίκη για την Παρτιζάν κόντρα στη Ζαλγκίρις

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Παρτιζάν στην Εuroleague, επικρατώντας την Παρασκευή (26/1) με 81-72 της Ζαλγκίρις στην κατάμεστη «Σταρκ Αρένα».

Έτσι, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς άφησε πίσω την ήττα της περασμένης εβδομάδας από τον Παναθηναϊκό και πήγε το ρεκόρ της στο 12-11, ενώ οι Λιθουανοί μετά και την 23η αγωνιστική μετρούν 8 νίκες και 15 ήττες.

Η Ζαλγκίρις μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενη την νωθρότητα της Παρτιζάν βρέθηκε στο +11 μόλις στο 4′ (4-15), για να πάρουν σταδιακά μπρος οι γηπεδούχοι, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Ντοζίερ, που πρόλαβε να σημειώσει 15 από τους 22 πόντους της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο (22-26).

Στη δεύτερη περίοδο οι Σέρβοι ανέβασαν την απόδοσή τους κι έκλεισαν το ημίχρονο στο +2 (45-43), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο -με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα- προηγήθηκαν με 55-47 στο 26′.

Έβγαλε αντίδραση, όμως, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι και ισοφάρισε σε 59-59, για να φανεί ότι προμηνυόταν σκληρή μάχη έως το φινάλε.

Ωστόσο, στην τελική ευθεία της αναμέτρησης η Παρτιζάν κυριάρχησε και με επιμέρους σκορ 12-2 απέκτησε ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη (73-61, 4:51 πριν το τέλος του αγώνα), χωρίς οι φιλοξενούμενοι να μπορέσουν από εκεί και πέρα να προβάλουν αντίσταση.

Ντοζίερ με 23 πόντους και ΛεΝτέι με 21 έκαναν σπουδαία εμφάνιση για τους νικητές, ενώ ο Έβανς με 25 πόντους δεν είχε συμπαραστάτες σε ό,τι αφορά τη Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 45-43, 61-59, 81-72

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 21 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντα), Αβράμοβιτς 7, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 8, Σμάιλαγκιτς, Γιάραμαζ, Νάναλι 7, Τριφούνοβιτς 2, Ντοζίερ 23 (8/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Πονίτκα, Καμίνσκι 12 (5/5 δίποντα), Καμπόκλο 1.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Τρινκιέρι): Έβανς 25 (4/9 τρίποντα), Λεκαβίτσιους 4, Χέιζ 6, Γκιεντράιτις 7, Σμιτς 9, Μπιρούτις 11, Σάμνερ, Ντίμσα, Λαβρινοβίτσιους, Μάνεκ 3, Μπουτκεβίτσιους 4, Ουλανόβας 3.