Μπασκόνια-Βαλένθια 62-77: Με όπλο το δεύτερο δεκάλεπτο (video)

Μεγάλη νίκη πέτυχη η Βαλένθια στην έδρα της Μπασκόνια για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας με πρωταγωνιστή τον Μπράντον Ντέιβις.

Η Βαλένθια πέτυχε την 12η εφετινή της νίκη στην Ευρωλίγκα, στην έδρα της Μπασκόνια με 77-62. Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού, μετά τη σημερινή νίκη πήγε το ρεκόρ της στο 12-11 σε 23 παιχνίδια και έφτασε τον Ολυμπιακό. Η Μπασκόνια είναι πλέον στο 12-11.

Σε ένα πρώτο δεκάλεπτο με χαμηλό σκορ, η Βαλένθια είχε το προβάδισμα, τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ 13-16 στην έδρα της Μπασκόνια. Η δεύτερη περίοδος είχε εντελώς διαφορετική εικόνα, ειδικά για την Βαλένθια. Οι παίκτες του Άλεξ Μουμπρού σκόραραν 29 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ η Μπασκόνια έμεινε στα επίπεδα της πρώτης περιόδου, σκοράροντας 16 πόντους. Το σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο, σε συνδυασμό με το επί μέρους 16-29 του δευτέρου, έφερε την Βαλένθια στο +15 και να προηγείται με 29-45 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπασκόνια έδειξε να ανακάμπτει και να προσπαθεί να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του αγώνα. Με κύριο εκφραστή τον Μονέκε, έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 19-13 στην τρίτη περίοδο και με την λήξη της κατάφερε να πλησιάσει στο -10, με το συνολικό σκορ να είναι στο 48-58 για τη Βαλένθια. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες της Βαλένθια καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Έφεραν την διαφορά στο +15 υπέρ τους, με 2:32 να μένουν για την λήξη και από εκεί και μετά δεν… κοίταξαν πίσω. Επιμέρους σκορ 14-19 για την Βαλένθια στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις «νυχτερίδες» να παίρνουν σημαντική νίκη με 62-77.

Κορυφαίος για την Βαλένθια ο Μπράντον Ντέιβις με 19 πόντους (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολές), ενώ μοίρασε τέσσερις ασίστ και μάζεψε τέσσερα ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Τσίμα Μονέκε με 16 πόντους (3/4 δίποντα, 1/6 τρίποτνα, 7/8 βολές) και πέντε ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 13-16, 29-44, 48-58, 62-77