Ρεάλ – Ολυμπιακός 90-85: Η ανατροπή από το -24 δεν ολοκληρώθηκε (video)

Επέστρεψε από το -24 ο Ολυμπιακός αλλά δεν κατάφερε την ολική ανατροπή κόντρα στη Ρεάλ

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 24 πόντους διαφορά στο 25ο λεπτό αλλά δεν το έβαλε κάτω. Παρά τη συγκλονιστική εμφάνιση του Παπανικολάου όμως δεν απέφυγε την ήττα στη Μαδρίτη.

Οι ερυθρόλευκοι παίζοντας δίχως τους δύο τους σέντερ Φαλ και Μιλουτίνοφ αλλά και τον Ουίλιαμς-Γκος είχαν έλλειμμα ενέργειας στην άμυνα στο 1ο ημίχρονο και το πλήρωσαν ακριβά αφού δέχθηκαν 30 πόντους στο 10λεπτο και 52 στο 20λεπτο. Όμως παρά το 62-38 του 25ου λεπτού δεν το έβαλαν κάτω. Μείωσαν από τους 24 σε απόσταση βολής (86-83) με τον συγκλονιστικό Παπανικολάου να κάνει το ματς της ζωής του (25 πόντοι, 6/8 τρίποντα) αλλά δεν μπόρεσαν παραπάνω.

Με μία αδόκιμη πεντάδα τα 2/5 της οποίας (Μπραζντέικις, Πετρούσεφ) ξεκινούσαν για πρώτη φορά μαζι σε ματς ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό στις πρώτες επιθέσεις της αναμέτρησης αλλά με εξαίρεση το πρώτο δίλεπτο (4-7 υπέρ του με σκόρερ τον Γουόκαπ) δεν τα κατάφερε.

Οι ερυθρόλευκοι μη μπορώντας να βρουν μακρινό σουτ (1/7 στο δεκάλεπτο) με τον Κάνααν όπως στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό σκιά του εαυτού του και τον Πετρούσεφ εγκλωβισμένο από τα ψηλά κορμιά της Ρεάλ άρχισαν σιγά-σιγά να χάνουν τον έλεγχο του ρυθμού.

Επιμέρους 26-4!

Η Ρεάλ με τον Καμπάσο να οργανώνει μαεστρικά (5 ασίστ στην πρώτη περίοδο) και με ομαδικότητα στην επίθεση αφού και οι 5 της βασικής πεντάδας έβαλαν τουλάχιστον 5 πόντους στο 10λεπτο, κυριάρχησε πλήρως. Αφού προσπέρασε με σερί 10-0 διά χειρός Πουαριέ (14-7 στο 5’11”) έβαλε τις μηχανές στο… φουλ έως το τέλος του δεκάλεπτου όπου με επιμέρους 26-4 (!) επέβαλε ολοκληρωτικάντον νόμο της όπως δείχνει το 30-11.

Η “βασίλισσα” που ξεκίνησε με 5/6 τρίποντα (από 2 εύστοχα Αμπάλδε και Ντεκ) έκανε πάρτυ στα ριμπάουντ (13-2 στο πρώτο δεκάλεπτο) νούμερα που δείχνουν ξεκάθαρα την τεράστια διαφορά ποιότητας και αποτελεσματικότητας των δύο ομάδων.

52 πόντοι παθητικό

Η 2η πεντάδα του Μπαρτζώκα κυρίως με τον Σίκμα έδειξε πιο αποτελεσματική επιθετικά στην αρχή της 2ης περιόδου μειώνοντας 35-22 (14′) όμως αμυντικά η ελληνική ομάδα παρέμενε ευάλωτη ειδικά στο τρανζίσιον παιχνίδι της Ρεάλ. Η διαφορά ανέβηκε ξανά στις παρυφές των 20 πόντων (43-24 στο 16’28”) με τον φορτσάτο Ρούντι και ανέβηκε πάνω από τους 20 (+24, 50-26) στο 19ο λεπτό με 5 σερί πόντους του Μούσα (ημίχρονο 52-30).

Οι 52 πόντοι στην άμυνα καταγράφθηκαν ως ισοφάριση της 8ης χειρότερης άμυνας του Ολυμπιακού σε εκτός έδρας αγώνα στην ιστορία της Ευρωλίγκα! Παράλληλα οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το 20λεπτο με 2/15 τρίποντα (έναντι 8/11 της Ρεάλ) και 8 λιγότερα ριμπάουντ.

Ανάκαμψη μετά το 25’

Το ματς κύλησε στο ίδιο μοτίβο μέχρι τα μισά της 3ης περιόδου (62-38) όταν και ο Ολυμπιακός άρχισε σιγά-σιγά να ροκανίζει τη διαφορά με το επιθετικό ξύπνημα Παπανικολάου και Κάνααν ρίχνοντάς τη στους 13 πόντους (64-51 στο 27’30’’) με τη Ρεάλ πάντως να έχει κατεβάσει ταχύτητα και σε άμυνα και σε επίθεση και απλά να κρατάει απόσταση ασφαλείας.

Πάντως οι ερυθρόλευκοι με small ball και τον αποτελεσματικό επιθετικά Σίκμα στο “5” συνέχισαν το παιχνίδι τους και για πρώτη φορά κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (68-59) στην αρχή της 4ης περιόδου υποχρεώνοντας τη Ρεάλ να τους… νιώσει ξανά. Μάλιστα με τις… μπούκες του Μήτρου-Λονγκ και βολές του Πίτερς έγινε το 68-61 με σχεδόν 7,5 λεπτά για το τέλος και ένα… νέο ματς μπροστά.

Λάμψη Χεζόνια και όργια “Παπ”

Εκεί όμως μίλησε το επιθετικό ταλέντο του Μάριο Χεζόνια. Ο Κροάτης φόργουορντ έβαλε 9 συνεχόμενους (!) πόντους για το 80-66 στο 34’44’’ και έδωσε βαθιά ανάσα στη “βασίλισσα” σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα. Όμως ο επτάψυχος Ολυμπιακός δεν το έβαλε ξανά κάτω. Με τον αρχηγό του Κώστα Παπανικολαου να κάνει μακράν το καλύτερό του φετινό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση επέστρεψε για τα καλά!

Με επιμέρους 12-2 οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στους 4 πόντους (82-78) 2,5 λεπτά πριν το φινάλε και μάλιστα είχαν και την ευκαιρία να μειώσουν σε απόσταση βολής όταν μετά από άστοχο σουτ του Ντεκ ο ΜακΚίσικ πήγε να καρφώσει αλλά έφαγε τάπα από τον Πουαριέ κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Μούσα. Ο Βόσνιος διεθνής έκανε το 84-78 και μετά από άστοχο σουτ του Σίκμα το 86-78 1’21’’ πριν το φινάλε.

Ο Πίτερς έδωσε ελπίδες με το 86-80 μετά από επιθετικό και ο Παπανικολάου με τρίποντο στα 38’’ μείωσε σε απόσταση βολής (86-83). Όμως ο Καμπάτσο κέρδισε στο σπριντ τον Γουόκαπ για το 88-83, απάντησε ο Μήτρου-Λονγκ στα 11’’ (88-85) αλλά η Ρεάλ έβαλε τις δικές της βολές με τον Καμπάτσο, ο ΜακΚίσικ έχασε του Ολυμπιακού και οι Μαδριλένοι “κλείδωσαν” τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 50-32, 68-55, 90-85

ΡΕΑΛ (Ματέο): Κοσέρ 3, Ρούντι 5 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αμπάλδε 8 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καμπάτσο 12 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Χεζόνια 16 (2/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 2 (1/5 σουτ, 4 ασίστ), Ντεκ 14 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Ππυαριέ 7 (3/5 δίποντα, 7-2 ριμπάουντ, 4 τάπες), Ντιαγιέ 3, Μούσα 20 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1/6 τρίποντα, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάνααν 6 (3/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Λαρεντζάκης 2 (1/6 σουτ), Μήτρου-Λονγκ 6 (2/7 σουτ, 7 ασίστ), Παπανικολάου 25 (6/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 4 (1/4 σουτ), Πίτερς 12 (3/4 δίποντα, 3/3 βολές, 2-3 ριμπάουντ), Πετρούσεφ 4 (2/7 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίκμα 10 (5/10 δίποντα, 3-7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΚίσικ 9 (2/3 δίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ)