Άρης-Μπουργκ 68-76: Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε

Τολιόπουλος Μπουργκ

Ο Άρης δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην γαλλική Μπουργκ, ηττήθηκε με 68-76 και πλέον μετρά εννέα ήττες στον όμιλο του.

Ο Άρης γνώρισε την ένατη ήττα του εφέτος, σε 16 ματς, για τον δεύτερο όμιλο του Eurocup απέναντι στην πρωτοπόρο Μπουργκ. Οι Γάλλοι με αυτή τη νίκη έχουν ρεκόρ 13-3 και είναι μόνοι πρώτοι στον όμιλό τους.

Ο Άρης δεν ξεκίνησε καθόλου καλά στην αναμέτρηση με την γαλλική Μπουργκ. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη σκόραρε μόλις 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και οι Γάλλοι έκλεισαν την περίοδο στο +12, με το σκορ στο 10-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης γύρισε την κατάσταση και κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι έκανα ένα επί μέρους 24-17 στην δεύτερη περίοδο, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο -5 και συνολικά στο 34-39.

Ο Άρης μπήκε δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 5-0, στα πρώτα 2,5 λεπτά, έφερε το σκορ στην ισοπαλία (39-39). Όμως αυτό το σερί, διαδέχθηκε το 7-0 της Μπουργκ, το οποίο έφερε το ματς στο 39-46 με 5:52 για την λήξη του δεκαλέπτου. Ο Άρης πλησίασε εκ νέου, στο -4, με 49-53 από τρίποντο του Τολιόπουλου 2:39 πριν την λήξη, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 51-59 για τους Γάλλους, με επί μέρους σκορ 17-20. Στην τέταρτη περίοδο, μπορεί οι γηπεδούχοι να βρέθηκαν στο -10 (51-61), τελικά κατάφεραν να ισορροπήσουν και πάλι το παιχνίδι με καλάθι του Σανόγκο και το σκορ στο 60-63 με 5:57 να μένουν για την λήξη. Από εκεί και μετά η Μπουργκ δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα, έτρεξε ένα σερί 8-13 και εν τέλει πήρε τη νίκη με 68-76, το επί μέρους σκορ του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν 17-17.

Κορυφαίος σκόρερ για τον Άρη ο Ρομπέρτο Γκάλινατ, με 20 πόντους (5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα. 4/4 βολές), ενώ μοίρασε μία ασίστ και μάζεψε δύο ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Βασίλης Τολιόπουλος με 17 πόντους (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα -δεν σούταρε ελεύθερη βολή), τρεις τελικές πάσες και τρία ριμπάουντ. Για την Μπουργκ, ήταν εξαιρετικός ο Ζακαρί Ρισασέ με 20 πόντους (4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα , 3/3 βολές), μία ασίστ και τρία ριμπάουντ.