Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 85-80: Καπάρωσε το πλεονέκτημα… ΟΑΚΑ για τους τελικούς (video)

Ο Τζερίαν Γκραντ σε μία προσπάθειά του στον αγώνα με τον Ολυμπιακό και αντίπαλο τον Πίτερς

Με τη… βούλα του 2-0 επί του Ολυμπιακού στην κανονική περίοδο της Basket League ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε το πλεονέκτημα της έδρας στους τελικούς των πλέι-οφ.

Οι πράσινοι παίρνοντας δύναμη από τον κόσμο τους στο ξεκίνημα του αγώνα και με τον ασταμάτητο Ναν στη 2η περίοδο επέβαλλαν τον νόμο τους στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που σοκαρίστηκε από τον τραυματισμό του Μιλουτίνοφ περισσότερο απ’ ότι οι πράσινοι από αυτόν του Σλούκα λόγω και της γνωστής απουσίας του Φαλ.

Οι ερυθρόλευκοι με εξαίρεση τον Πετρούσεφ που βγήκε μπροστά επιθετικά και κατά διαστήματα τους Πίτερς και Ουίλιαμς-Γκος δεν πήραν καμία βοήθεια από τον Ναν, λίγες από τον Παπανικολάου και παρωδικές από τον Γουόκαπ (που έκανε το λάθος του ματς στο φινάλε) και ειδικά μετά από το 25ο έως το 35ο λεπτό δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τον αντίπαλό τους που διέθετε πολύ περισσότερες λύσεις.

Όμως έδειξαν ότι έχουν στόφα μεγάλης ομάδας αντιδρώντας άψογα στα δύσκολα και επιστρέφοντας από το -15 (73-58) στο -1 (81-80) χάνοντας ευκαιρία ακόμη και για ισοφάριση και πλήρωσαν το πολύ φτηνό λάθος του Γουόκαπ στα 10΄΄.

Έτσι ο Παναθηναϊκός ανεξάρτητα του τι θα συμβεί στον αγώνα της Β Φάσης που θα γίνει στο ΟΑΚΑ και δεν θα έχει κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον “καπάρωσε” το πλεονέκτημα του ΟΑΚΑ για τα πλέι-οφ. Όσο για τον Ολυμπιακό αφήνει κατά μέρους το πρωτάθλημα και αφοσιώνεται στη μάχη της Ευρωλίγκα αναμένοντας τα νέα για τον “Μιλού”.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε στο ματς ο Παναθηναϊκός παίρνοντας ενέργεια από την εκρηκτική ατμόσφαιρα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ και το τρίποντο του Γκριγκόνις στην πρώτη φάση του ματς ήταν η σπίθα που άναψε τη φωτιά. Οι πράσινοι μετά το πρώτο δίλεπτο (6-4) παίζοντας με φοβερή ένταση στην άμυνα επέβαλλαν πλήρως το παιχνίδι τους κρατώντας σε ρόλο κομπάρσου τον Ολυμπιακό.

Η άμυνα έδειξε τον δρόμο

Με επιμέρους σκορ 14-2 μέσα σε πέντε αγωνιστικά λεπτά στα 3,5 εκ των οποίων οι ερυθρόλευκοι έμειναν άποντοι ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 20-6 έχοντας ως εκφραστές στην επίθεση Γκραντ, Μήτογλου και Γκριγκόνις με τον Λεσόρ να ανεβάζει με κάρφωμα μέσα σε αποθέωση τη διαφορά στους 14 πόντους.

Όαση Πετρούσεφ

Ο Ολυμπιακός στο μεσοδιάστημα προσπαθούσε μάταια να βρει τα πατήματά του αφού και το 2ο φάουλ του Μιλουτίνοφ μετά από 5,5 λεπτά αγώνα τον έβγαλε από την ζώνη άνεσής του δεδομένης και της απουσίας του τραυματία Φαλ. Όμως ο αντικαταστάτης του “Μιλού” αποδείχθηκε πολύ πιο αποτελεσματικός. Βλέπετε με καλάθια του Πετρούσεφ και του Πίτερς οι ερυθρόλευκοι μείωσαν 23-18 στο 10λεπτο και πήραν… θάρρος μειώνοντας και σε απόσταση βολής, 27-24 στο 11’36’’.

One Nunn show

Όμως ο Παναθηναϊκός είχε και άλλα όπλα στην φαρέτρα του και μάλιστα το πιο σημαντικό του. Τον Κέντρικ Ναν ο οποίος από τους 21 έως τους 44 πόντους της ομάδας του μετά το 9ο λεπτό έβαλε τους 15 παίζοντας κάποιες φορές είναι η αλήθεια “ένας εναντίον όλων”. Κάπως έτσι οι πράσινοι άρχισαν ξανά να ανακτούν τη χαμένη διαφορά (35-26 στο 13’37’’) και την έφτασαν στους 14 (40-26) με 11 συνεχόμενους πόντους του Αμερικανού υπερσκόρερ και με λιγότερο από 4 λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου καλύπτοντας και την απουσία του Σλούκα που τραυματίστηκε (τράβηγμα) στο 15’. Αλλά…

Αλλά σε εκείνο το σημείο χαλάρωσαν αμυντικά, έκαναν απανωτά λάθη και ο Ολυμπιακός που δεν είναι δα άπειρος από ειδικές καταστάσεις άρπαξε την ευκαιρία. Με τους Πετρούσεφ και Γκος μπροστάρηδες η ομάδα του Μπαρτζώκα έτρεξε επιμέρους 14-4 και μείωσε 44-42 στο ημίχρονο φωνάζοντας δυναμικό παρόν στο ματς παίζοντας με χαμηλή πεντάδα και 3/5 παικτών από τον πάγκο που έβγαλαν αντίδραση!

Σοκ με Μιλουτίνοφ

Επιστρέφοντας στο παρκέ από την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός χρησιμοποίησε συνταγή… 1ης περιόδου, άμυνες με μεγάλη ένταση και τριπλέτα Γκραντ – Γκριγκόνις – Μήτογλου να βάζει 10 γρήγορους πόντους για το 54-46 στο 24ο λεπτό με τον Ολυμπιακό να “πονάει” διπλά λόγω του τραυματισμού του Μιλουτίνοφ.

Ο Σέρβος σωριάστηκε στο παρκέ και αποχώρησε υποβασταζόμενος στο 22’22’’ έχοντας χτυπήσει και μάλιστα από συμπαίκτη του, τον Παπανικολάου ο οποίος άθελά του επιστρέφοντας στην άμυνα έκανε τον έμπειρο σέντερ να χάσει την ισορροπία του και να σωριαστεί στο παρκέ. Η απώλεια αυτή σόκαρε τον Ολυμπιακό τόσο πνευματικά όσο και αγωνιστικά.

Ο Πετρούσεφ όπως στο 1ο ημίχρονο και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο μείωσαν 56-50 και 58-54 στο 27’44’’ αλλά ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο με διαφορά ασφαλείας στο +9 από καλάθια Μήτογλου, Ερνανγκόμεθ και Ναν με τον Ολυμπιακό να κάνει στο διάστημα αυτό 3 λάθη και να έχει ισάριθμα άστοχα εντός πεδιάς σουτ.

Το +15 έφερε χαλάρωμα

Για τον Παναθηναϊκό η 4η περίοδος έμοιαζε διαδικαστικού χαρακτήρα πατώντας πιο καλά στο παρκέ και ανεβάζοντας τη διαφορά στους 15 (73-58 στο 33′) μετά από καλάθι και φάουλ του Γκριγκόνις και χουκ του Λεσόρ κρατώντας τη σε διψήφια επίπεδα (80-69) μέχρι το 36ο λεπτό. Εκεί όμως οι γηπεδούχοι λανθασμένα πίστεψαν ότι το ματς… τελείωσε και ο Ολυμπιακός με γρήγορο 7-0 σερί σε ενάμιση λεπτό έγινε ξανά ανταγωνιστικός!

Παπανικολάου και Γουόακπ έστω με… καθυστέρηση εμφανίστηκαν επιθετικά και με καλάθι και του Ουίλιαμς-Γκος οι ερυθρόλευκοι μείωσαν 80-76 ενώ αμέσως μετά υποχρέωσαν τον Παναθηναϊκό σε παράβαση 24 δευτερολέπτων με 1’11’’ για το φινάλε! Ο Ουίλιαμς-Γκος όμως χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ πάνω στον Γκριγκόνις στα 59’’ και χαράμισε την ευκαιρία να πέσει η διαφορά σε απόσταση βολής για την ομάδα του. Ο Ναν απέτυχε στα 45’’ με τρίποντο να “τελειώσει” το ματς και ο Ολυμπιακός απέκτησε μια ακόμη ευκαιρία να φωνάξει “παρόν”.

Θρίλερ από το πουθενά

Όπως και έγινε! Με άψογη εκτέλεση από τον Άλεκ Πίτερς οι ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν το 10-0 σερί τους μειώνοντας 80-79 με 27’’ για το φινάλε μεταφέροντας όλη την πίεση στον Παναθηναϊκό. Μετά το τάιμ-άουτ του Αταμάν ο Ολυμπιακός έκανε φάουλ στον Γκραντ ο οποίος στα 22’’ αστόχησε στην 1η βολή (81-79) και ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία ακόμη και να προσπεράσει όταν το ντραιβ του Ουίλιαμς-Γκος δεν βρήκε στόχο μετά το φάουλ που πήρε από τον Γκριγκόνις στα 11’’.

Ο Αμερικανός όμως έχασε την 1η βολή, έβαλε τη 2η για το 81-80 και στην επαναφορά έκανε φάουλ στον Γκριγκόνις. Ο Λιθουανός σε αντίθεση με τους δύο Αμερικανούς ήταν απόλυτα ψύχραιμος και εύστοχος για το 83-80 (10’’) με τον Ολυμπιακό να έχει μια τελευταία ευκαιρία ισοφάρισης μετά το τάιμ-άουτ του Μπαρτζώκα. Όμως η επαναφορά στο παρκέ από τον Γουόκαπ ήταν… ερασιτεχνική κατευθείαν στα χέρια του Καλαϊτζάκη ο οποίος πήρε φάουλ από τον Παπανικολάου στα 9’’.

Ο νεαρός γκαρντ ψύχραιμα έβαλε και τις δύο για το 85-80 που δεν άλλαξε και έδωσε στον Παναθηναϊκό τη νίκη… πλεονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-42, 63-54, 85-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Γκραντ 19 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/11 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ναν 16 (5/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 11 (4/7 δίποντα, 3/5 βολές, 3-4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκριγκόνις 18 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ), Μήτογλου 13 (5/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6-3 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2 (2/2 βολές), Σλούκας (0/4 σουτ), Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο 4 (2/2 δίποντα), Ερνανγκόμεθ 2 (3-1 ριμπάουντ, 2 τάπες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κάνααν 2 (1/3 σουτ), Παπανικολάου 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Πίτερς 14 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4-3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοφ 4 (2/2 δίποντα), Ουίλιαμς-Γκος 16 (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 2-2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Λαρεντζάκης 6 (2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ, Μπραζντέικις 4 (1/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Πετρούσεφ 18 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 5-1 ριμπάουντ, 3 ασίστ)