ΠΑΟΚ – Λαύριο 66-65: Επιστροφή στις νίκες για τον “δικέφαλο” (video)

Ο αειθαλής Βαγγέλης Μαργαρίτης σε προσπάθειά του στον αγώνα του ΠΑΟΚ με το Λαύριο

Την πρώτη του νίκη μέσα στο 2024 για τη Basket League πήρε ο ΠΑΟΚ διά πυρός και σιδήρου απέναντι στο μαχητικό Λαύριο.

Το ματς ήταν πολύ κακό ποιοτικά με άστοχες τις δύο ομάδες (και τους διαιτητές) και κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο χάρη στην ψυχραιμία του ΠΑΟΚ στις κρίσιμες στιγμές.

Με τις δύο ομάδες πολύ άστοχες και νευρικές και το πρώτο καλάθι να μπαίνει μετά από 2,5 λεπτά αγώνα (!) ξεκίνησε η αναμέτρηση και συνεχίστηκε έτσι σε όλο το 40λεπτο. Ο ΠΑΟΚ δίχως να έχει διαθέσιμο τον νεοαποκτηθέντα Μαρκίς Τάουνς, προσπάθησε να χαμηλώσει το τέμπο και να πάει το παιχνίδι στη δύναμη. Έτσι περιόρισε το Λαύριο επιθετικά παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ (13-8 στο 8’30’’).

Λεπτό και πόντος

Οι φιλοξενούμενοι με εξαίρεση τον Θόρτον στην 1η και τον Καστανέδα στη 2η περίοδο δεν είχαν βοήθειες από άλλους παίκτες με μικρές εξαιρέσεις (Γκρομόβς) ενώ το παιχνίδι τους στη ρακέτα ήταν σχεδόν ανύπαρκτο. Έτσι ο “δικέφαλος” έλεγξε το σκορ και στο 2ο δεκάλεπτο (23-14 στο 13’) κλείνοντας το ημίχρονο στο +12 (32-20) με το Λαύριο να βάζει ουσιαστικά έναν πόντο ανά λεπτό!

Αντίδραση με Γόντικα

Το σκηνικό όμως άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο όταν το Λαύριο προσαρμόστηκε στην άμυνα του ΠΑΟΚ και άρχισε να “χτυπάει” με τους Γόντικα και Μουρ. Αφού μείωσε 32-30 στο 25ο λεπτό κατάφερε να προσπεράσει με βολές του Καστανέδα 34-35 (27’) και να κρατηθεί στο κεφάλι του σκορ (40-42) με τον εξαιρετικό στην 3η περίοδο Γόντικα που έβαλε και τους 9 πόντους του έως τότε στο ματς.

Πλέον το άγχος και η πίεση άρχισε να βαραίνει τους γηπεδούχους που έβαλαν μόλις 8 πόντους στην 3η περίοδο (επιμέρους σκορ 8-2) με το Λαύριο να ξεφεύγει μάλιστα για πρώτη φορά με +5 (40-54) στην αρχή της τελευταίας. Ο ΠΑΟΚ με τον Τσιακμά να δίνει ώθηση ισοφάρισε 47-47 (34’18’’) και προσπέρασε για πρώτη φορά μετά από την αρχή της 3ης περιόδου με 47-45 (35’).

Άποντο Λαύριο για 6’

Τα καλάθια έμπαιναν με το… σταγονόμετρο ειδικά για το Λαύριο που μέχρι το 37ο λεπτό είχε βάλει όλα κι όλα δύο εντός πεδιάς με τον Ζάρα, οι μάχες σώμα με σώμα ήταν συνεχόμενες και ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Άλστον πήρε αέρα 6 πόντων (53-47) και ψυχολογία για το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι που έμειναν 6 λεπτά άποντοι (32’-38’) μείωσαν με τον Ζάρα σε απόσταση βολης (53-50) και ισοφάρισαν (!) με τον ίδιο τρόπο διά χειρός Μουράτου (53-53) 1’20’’ πριν το τέλος!

Τρίποντη ισοφάριση

Ο ΠΑΟΚ στην ίσως πιο κρίσιμη επίθεσή του στον αγώνα αστόχησε με τον Μαργαρίτη (39’), ο Μουρ στα 45’’ αστόχησε σε εντελώς ελεύθερο τρίποντο και στα 35’’ ο Άλστον κέρδισε φάουλ από τον Θόρτον. Έβαλε τη 2η (54-53) και λίγο μετά το Λαύριο κέρδισε βολές με τον Θόρτον από φάουλ του Σχίζα στα 21’’. Ο Αμερικανός είχε 1/2 για το 54-54 με τον ΠΑΟΚ να κάνει λάθος στο 1’’ και το ματς να πηγαίνει στην παράταση!

Παράταση… θρίλερ

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Λαύριο προηγήθηκε 55-57 με τρίποντο του Μουράτου ο οποίος χρεώθηκε με τεχνική ποινή επειδή… πανηγύρισε δείχνοντας το σήμα στη φανέλα του (!) με τον ΠΑΟΚ να προσπερνάει 60-59 με τον Φρίντρικσον και 62-60 με τον Άλστον, όμως με καλάθι και φάουλ ο Καστανέδα επανέφερε το προβάδισμα στο Λάυριο (62-63) 2’15’’ πριν το φινάλε. Ο Χάρισον πήρε πάνω του το επόμενο σουτ του ΠΑΟΚ για το 64-63, το Λαύριο αστόχησε σε τρίποντο του Χόρχλερ στα 39’’ και ο Φρίντρικσον στα 36’’ με 2 βολές έδωσε ξανά αέρα τριών πόντων (66-63) στους γηπεδούχους.

Ο ΠΑΟΚ έκανε φάουλ στον Καστανέδα στα 33’’ με τον Αμερικανό να μειώνει 66-65 με 2/2 βολές, ο Μαργαρίτης αστόχησε στα 8’’ αλλά ο Καστανέδα στην τελευταία ευκαιρία που είχε το Λαύριο να προσπεράσει έκανε βήματα στην άμυνα του Φρίντρικσον και η νίκη πήγε στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 32-20, 40-42, 54-54 (κ.α.), 66-65 (παράταση)

ΠΑΟΚ (Τακιανός): ΜακΝιζ 8 (4/6 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Χάρισον 15 (3/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Σχίζας, Φρίντρικσον 5 (1/6 σουτ), Μαργαρίτης 2 (1/6 σουτ), Τσιακμάς 5 (2/9 σουτ), Τσαϊρέλης 3 (1/5 σουτ), Αρσενόπουλος, ‘Αλστον 17 (3/10 σουτ, 12 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 11 (3/9 σουτ)

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Φλάτεν 3 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μουρ 3 (1/6 σουτ, 11 ριμπάουντ), Μουράγος 8 (3/7 σουτ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Θόρτον 9 (3/12 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γόντικας 9 (1/5 δίποντα, 7/8 βολές), Τσάμης, Καστανέδα 18 (4/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Γκρομόβς 6 (3/4 δίποντα), Ζάρας 8 (2/3 τρίποντα), Χόρχλερ 1 (0/6 σουτ, 3 ριμπάουντ)