Καρδίτσα-Μαρούσι 87-84: Δραματική νίκη με τρίποντο στο τέλος (video)

Καρδίτσα-Μαρούσι

Μία πολύτιμη νίκη πήρε η Καρδίτσα με ήρωα τον Τέβιν Μακ, ο οποίος σκόραρε το τρίποντο της νίκης με buzzer-beater!

Σε ένα παιχνίδι, το οποίο αποδείχθηκε για γερά νεύρα, η γηπεδούχος Καρδίτσα πήρε δραματική νίκη και επέκτεινε το σερί της στις τέσσερις συνεχόμενες! Πλεόν έχει πέντε νίκες και 10 ήττες στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Το Μαρούσι με αυτή την ήττα φτάνει τα 10 αρνητικά απότελέσματα, ενώ μετρά πέντε νίκες, ακολουθώντας το ρεκόρ της Καρδίτσας.

Στην Καρδίτσα η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν αυτή που είχε το πάνω χέρι στην υποθέση νίκη, ξεκινώντας το πρώτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 18-22, με τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στην αρχή του παιχνιδιού. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Καρδίτσας ισορρόπησε ελαφρώς την κατάσταση, όσον αφορά το επί μέρους σκορ (25-26), αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το Μαρούσι να προηγείται με 43-48.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Καρδίτσα κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Η γηπεδούχος ομάδα έτρεξε ένα επί μέρους σκορ, στο τρίτο δεκάλεπτο, 23-21 υπέρ της. Έτσι, έφτασε μία ανάσα από το Μαρούσι καθώς η τρίτη περίοδος έληξε με το σκορ στο 66-69 για τους φιλοξενούμενους. Στην τελευταία περίοδο ζήσαμε ένα κανονικό ντέρμπι. Το προβάδισμα στο σκορ άλλαξε αρκετές φορές… χέρια με σημαντικότερη στιγμή αυτή στην οποία το Μαρούσι προηγήθηκε με 80-84 με 1:05 να μένουν για την λήξη του αγώνα. Στον χρόνο που απέμεινε η Καρδίτσα έτρεξε ένα σερί 7-0 και με τρίποντο στην λήξη του χρόνου από τον Τέβιν Μακ πήρε τον αγώνα, σημειώνοντας τέταρτη συνεχόμενη νίκη!

Δεκάλεπτα: 18-22, 43-48, 66-69, 87-84

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 10 (4/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπιουκάναν 6 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Καμπερίδης 10 (3/4 τρίποντα), ΜακΚάλουμ 11 (0/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ασίστ), Μακ 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Δίπλαρος 10 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Χρηστίδης 2, Αβδάλας 3, Σάιμπερτ 7 (0/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Γιάνκοβιτς 19 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 2

Μαρούσι (Λιμνιάτης): Χιλ 10 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπρίσκο 9 (1/2 τρίποντα, 6/9 βολές, 3 ασίστ, 6 λάθη), Ραντούλιτσα 16 (5/9 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νικολαΐδης 9 (1), Ιορδάνου 5 (5 ριμπάουντ), Σιμπάντε 7 (1), Στασινός 1, Τζούστον, Γούνταρντ 13 (6/7 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος 14 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές)