ΑΕΚ – Άρης 91-93: Αυτοκράτορας Τολιόπουλος (video)

Με μπροστάρη τον συγκλονιστικό Τολιόπουλο και πολύτιμους Μπάνκστον, Χάρελ και Γκάλινατ ο Άρης νίκησε για 2η φορά την προβληματική ΑΕΚ.

Ο διεθνής γκαρντ κάλυψε τις σημαντικές απουσίες των φιλοξενούμενων έχοντας 25 πόντους, 10 ασίστ και 12 κερδισμένα φάουλ σε μία εμφάνιση καριέρας.

Με το παιχνίδι να ξεκινάει ουσιαστικά με 25λεπτη καθυστέρηση (!) σε ένα ακόμη δείγμα προχειρότητας του πρωταθλήματος, λόγω προβλήματος στο ηλεκτρονικό ταμπλό του γηπέδου της ΑΕΚ οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς “κρύες” και χωρίς ρυθμό. Ιδιαίτερα ο Άρης έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο φτάνοντας στα 7 στα πρώτα έξι αγωνιστικά λεπτά.

Πίεση και ΜακΡέι

Η ΑΕΚ γνωρίζοντας τις απουσίες του ασθενή Σταρκ και του τραυματία Μποχωρίδη είχε επικεντρώσει την άμυνά της στην full court πίεση στους γκαρντ του Άρη οδηγώντας τους σε αυτά τα λάθη με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να μένει στους 5 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Με τον ΜακΡέι εκφραστή στην επίθεση, δε, η Ένωση προηγήθηκα 11-5 με 8 πόντους του Αμερικανού ψηλού.

Ο Άρης άρχισε να “ρολάρει” καλύτερα με τη δική του 2η πεντάδα αντί της αντίστοιχης της ΑΕΚ. Με τον Μπάνκστον αρχικά και τους Χάρελ και Σανόγκο στη συνέχεια ο Άρης μείωσε 15-11 στο 7’ και αντέδρασε άμεσα στο 19-11 με 5-0 σερί για το 19-16 και το 22-19 στο τέλος της περιόδου με την ΑΕΚ να κλείνει το δεκάλεπτο με 0/5 τρίποντα.

Προσπέρασμα με “Τολιό”

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι το βιαστικό και άναρχο παιχνίδι της ΑΕΚ στη 2η περίοδο όταν μάλιστα οι αντιστάσεις της άμυνας των γηπεδούχων έπεσαν αισθητά άρχισε να πατάει πιο γερά. Ισοφάρισε 26-26 και με τρίποντο του Τολιόπουλου προηγήθηκε 28-31 (15’16’’). Η “βασίλισσα” συνέχισε το ρεσιτάλ αστοχίας στα τρίποντα (0/11 μέχρι να βάλει με τη λήξη του ημιχρόνου το 1ο ο Ραντλ) απέναντι στην άμυνα ζώνης του Άρη που την είχε αποδιοργανώσει.

Έτσι το ημίχρονο βρήκε τον Άρη προηγούμενο στο σκορ με 42-43 (προηγήθηκε και με +5, 36-41) με την ΑΕΚ παρά τη νευρικότητα και αστοχία της να σώζεται από τα 10 επιθετικά ριμπάουντ που πήρε στο ημίχρονο.

Επιστροφή ΑΕΚ

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην αρχή της 3ης περιόδου όταν ο Άρης συνεχίζοντας να ελέγχει τον ρυθμό και το σκορ με τον Τολιόπουλο προηγήθηκε με 6 (44-50) και 9 (47-56) πόντους διαφορά στο 24ο λεπτό. Όμως η κούραση των βασικών μείωσε τις αντοχές τους ειδικά στην άμυνα με την ΑΕΚ να το εκμεταλλεύεται δεόντως. Η Ένωση λοιπόν με 14-5 επιμέρους διά χειρός ΜακΡέι ισοφάρισε 61-61 στο 27’39’’ με τον Μπράντον Νάιτ (που έως τότε ήταν άστοχος με 0/4 σουτ) να παίρνει τη σκυτάλη.

Ο πρώην ΝΒΑερ με 5 σερί πόντους έδωσε αέρα 4 πόντων (68-64) στην ΑΕΚ 39’’ πριν το τέλος του δεκάλεπτου βάζοντας φωτιά στην εξέδρα αλλά τίποτα δεν είχε τελειώσει. Ο “επτάψυχος” Άρης με τα τρίποντα του Χαρέλ και συνεχίζοντας να “χτυπάει” την ΑΕΚ στο τρανζίσιον από τις αργές επιστροφές των γηπεδούχων απάντησε με 9-3 επιμέρους και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με 71-73!

Σφραγίδα Τολιόπουλου

Τη σκυτάλη πήρε ο Γκάλινατ για το 79-81 και ο ανίκητος στη ρακέτα Μπάνκστον για το 79-83 μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο. Πλέον το ματς κρεμόταν από μία κλωστή με την ΑΕΚ να μειώνει 81-83 με βολές αλλά να χάνει ευκαιρία για το προσπέρασμα από άστοχο σουτ του ΜακΡέι. Το τρίποντο του Τολιόπουλου δε (81-86) 1’21’’ πριν το τέλος έμοιαζε με χαριστική βολή για τους γηπεδούχους.

Ο Κουζέλογλου μείωσε γρήγορα (83-86), ο Μπλούμπεργκς αστόχησε σε τρίποντο… πέναλτι αλλά ο Μπάνκστον κέρδισε φάουλ στο επιθετικό ριμπάουντ χαραμίζοντας όμως και τις δύο βολές στα 46’’. Η τιμωρία ήρθε από τον Μόργκαν που με γκολ-φάουλ ισοφάρισε 86-86 στα 38’’. Η τελευταία κουβέντα όμως ανήκε στον Βασίλη Τολιόπουλο ο οποίος με νέα τρίποντη βόμβα στα 23’’ έκανε το 86-89. Ο Νάιτ στα 19’’ μείωσε 88-89 με βολές, ο Γκάλινατ στα 18’’ έκανε το ίδιο για το 88-91.

Ο Νάιτ έφαγε τάπα από τον Μπλούμπεργκς στα 11’’ αλλά με 2η προσπάθεια πήρε ξανά βολές για το 90-91 στα 8’’. Ο Άρης κατάφερε και ξόδεψε 4 δευτερόλεπτα στην επαναφορά πριν πάρει φάουλ με τον Γκάλινατ για το 90-93. Ο Κατσίβελης έκανε φάουλ στα 2’’ στον Νάιτ ο οποίος έβαλε την 1η βολή, έχασε (επίτηδες) τη 2η αλλά η μπάλα βγήκε εκτός γηπέδου υπέρ της ΑΕΚ 1,3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με τον Μόργκαν να αργεί να σουτάρει στην επαναφορά.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-43, 71-67, 91-93

ΑΕΚ (Πλάθα): Ραντλ 10 (5 ριμπάουντ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα), Νάιτ 18 (2/13 σουτ, 13/14 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Κουζέλογλου 5 (4 ριμπάουντ), Μόργκαν 18 (7/9 δίποντα, 4/7 βολές. 2-6 ριμπάουντ), ΜακΡέι 19 (6/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τίλμαν 12 (6/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Χολ 2 (3 ασίστ), Καράμπελας (0/2 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νετζήπογλου 6 (3/7 σουτ), Αγραβανης 1 (0/2 σουτ, 1/4 βολές), Χατζηδάκης

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 25 (2/2 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 9/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 λάθη, 12 κερδισμένα φάουλ), Μπλούμπεργκς 6 (5 ριμπάουντ), Ντε Σόουζα 2, Χάρελ 16 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 λάθη, 3 κλεψίματα), Γκάλινατ 19 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Σλαφτσάκης, Σανόγκοπ 13 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κατσίβελης (0/3 σουτ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Περσίδης, Μπάνκστον 12 (6/7 δίποντα, 0/2 βολες, 4 ριμπάουντ, 2 τάπες)