Ζαλγκίρις-Φενέρ 98-75: Διέλυσε το… φάντασμα της Φενέρ (video)

Ζαλγκίρις Φενέρ

Σπουδαία νίκη-έκπληξη πέτυχε η Ζαλγκίρις Κάουνας κόντρα στην Φενέρμπαχτσε για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Φενέρ έμοιαζε εκτός παιχνιδιού, για το μεγαλύτερο διάστημα. Η Ζαλγκίρις Κάουνας έφτασε να προηγείται με 12-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους Λιθουανούς μπροστά στο σκορ με 20-14. Να σημειώσουμε πως οι 10 από τους 14 πόντους της Φενέρ ήρθαν από βολές! Στην δεύτερη περίοδο η γηπεδούχος ήταν και πάλι αυτή που είχε το πάνω χέρι και προηγήθηκε μέχρι και με 16 πόντους (32-16), με 6:14 να μένουν για το ημίχρονο. Η Φενέρ κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 6 πόντους (36-30), 2:57 πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου. Εν τέλει η Ζαλγκίρις έκανε ένα επί μέρους 23-21 και ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 43-35.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η Φενέρ παρέμεινε προβληματική τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και μοιραία ήταν πίσω στο σκορ. Η Ζαλγκίρις Κάουνας αύξησε την διαφορά της με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτισους και με επί μέρους 23-20, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (66-55). Στην τέτατρτη περίοδο, η Ζαλγκίρις Κάουνας δεν άφησε περιθωρία στην Φενέρμπαχτσε, η οποία ήταν σε άσχημη μέρα και έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 32-20. Οι φιλοξενούμενοι δεν απέδωσαν ούτε σε άμυνα ούτε και σε επίθεση και δίκαια γνώρισαν την ήττα από τους παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι με 98-75.

Κορυφαίος για την Ζαλγκίρις ο Κίναν Έβανς με 21 πόντους (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές), επτά ασίστ και ένα ριμπάουντ. Εξαιρετικός και ο Λαουρίνας Μπιρούτις, ο οποίος πέτυχε double-double με 16 πόντους (8/9 δίποντα-δεν σούταρε για τρίποντο ή βολή) και 10 ριμπάουντ. Για την Φενέρμπαχτσε, ο Σκότι Γουίλμπεκιν πέτυχε 22 πόντους (1/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 2/2 βολές) ενώ μοίρασε έξι ασίστ και μάζεψε δύο ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 20-14, 43-35, 66-55, 98-75