Παναθηναϊκός – Παρτίζαν 84-71: “Στο Βερολίνο θα είναι ωραία..” (video)

Πτήση του Κέντρικ Ναν μπροστά στα απλωμένα χέρια του Κοπρίβιτσα

Κρατώντας με την άμυνά του την Παρτίζαν 12 πόντους κάτω από τον φετινό της μέσο όρο και με μπροστάρη τον κόσμο του ο Παναθηναϊκός πήρε μία ακόμη νίκη και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ ήρθε ακόμη πιο κοντά.

Οι πράσινοι με τον συνήθη… Ναν των 21 πόντων και με τέσσερις ακόμη διψήφιους υποχρέωσε την ομάδα του Ομπράντοβιτς στην ήττα και της πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ένα ακόμη πλεονέκτημα με τον Παναθηναϊκό να φλερτάρει πλέον με τη 2η θέση όντας μία νίκη πίσω από Μπαρτσελόνα και Βίρτους!

Παράλληλα η ομάδα του Αταμάν πήρε την καλύτερη δυνατή… ένεση ενέργειας και ψυχολογίας ενόψει του Δευτεριάτικου ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Η απουσία του Πάντερ για την Παρτίζαν όπως ήταν αναμενόμενο μετέφερε το βάρος των επιθέσεων της σερβικής ομάδας πρώτα στη ρακέτα με τον σέντερ Καμπόκλο ενώ στην περιφέρεια ο Ντοζίερ βρήκε από νωρίς ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 7-12 στο πρώτο μισό της περιόδου με 8 του Αμερικανού και 4 του Βραζιλιάνου.

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε μετά το τάιμ-άουτ και τις φωνές του Αταμάν που έφεραν αμυντική αφύπνιση. Η Παρτίζαν έμεινε άποντη για σχεδόν τρία λεπτά με τους πράσινους να προσπερνάνε 15-12 με 8-0 σερί (7’43’’).

Εγγύηση ο Ναν

Οι συνεργασίες της Παρτίζαν που κατέληγαν σε καλάθια μέσα από τη ρακέτα κράτησαν την ομάδα του Ομπράντοβιτς μέσα στο ματς (24-24 και 26-27 στο 13’30’’) με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει σκορ από τον Ναν αλλά στην άμυνα να ζορίζεται αφού ο Λεσόρ δεν ήταν στην καλύτερη δυνατή φυσική κατάσταση.

Τα λάθη (13 για τις δύο ομάδες στα πρώτα 13 λεπτά, 7 για τον Παναθηναϊκό) διαδέχονταν το ένα το άλλο και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με την Παρτίζαν να έχει επικεντρώσει την άμυνά της στην εξουδετέρωση της δημιουργίας από τον Σλούκα αλλά να υστερεί επιθετικά με τη 2η πεντάδα της ειδικά στην περιφέρεια. Εκεί προσπάθησε να “χτυπήσει” ο Παναθηναϊκός και τα κατάφερε για ένα δίλεπτο.

Στο +9 με Γκριγκόνις

Με απανωτά κλεψίματα και εκφραστή τον Γκραντ και με τον Γκριγκόνις να βάζει 6 σερί πόντους και 8 από τους 10 του Παναθηναϊκού οι πράσινοι προηγήθηκαν 34-29 και μετά το 3ο φάουλ του Καμπόκλο (με το που μπήκε στο ματς στο 16ο λεπτό) η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 9 (40-31) με το ΟΑΚΑ να παίρνει φωτιά στο 17’30’’.

Στον πάγκο ο Γκραντ, κατάρρευση άμυνας

Ο Ομπράντοβιτς έχοντας πάρει το γνωστό… μελιτζανί χρώμα τα έψαλλε στους παίκτες του και η… ψαλμωδία έφερε αποτελέσματα. Η Παρτίζαν εκμεταλλευόμενη την απόσυρση στον πάγκο του Γκραντ και την κατάρρευση της άμυνας του Παναθηναϊκού έτρεξε μέσα σε δύο λεπτά επιμέρους σκορ 7-2 και μείωσε από το… πουθενά στο 42-40 του ημιχρόνου ενώ διευρύνοντας το επιμέρους σε 9-2 στην αρχή της 3ης περιόδου ισοφάρισε 42-42.

Πλέον το ματς ξεκινούσε από την αρχή με τον Παναθηναϊκό να χάνει τόσο γρήγορα όσο έχτισε τη διαφορά που είχε πάρει με την Παρτίζαν να ανακτά ψυχολογία. Με τον Ντοζίερ πασπαρτού (έκλεισε το ημίχρονο με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα!) πήρε και το προβάδισμα με 44-45 αλλά οι γηπεδούχοι δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει παραπάνω.

Πόντο-πόντο

Παρότι ο Παναθηναϊκός δεν είχε την ευστοχία του 1ου ημιχρόνου κατάφερνε με τις άμυνές του όπως την τάπα του Ναν στον αιφνιδιασμό του Πονίτκα να κρατάει ζεστό τον… κόσμο και να ελέγχει το σκορ (53-51 με τον Ναν να φτάνει στους 17) αλλά η Παρτιζάν εκμεταλλευόμενη την αστοχία των γηπεδούχων στις βολές και τα λάθη (κυρίως των Ναι και Σλούκα, 9 οι δυο τους μέχρι το 29ο λεπτό) έμεναν μέσα στο παιχνίδι (54-56 και 56-58) με τον Λεσόρ πάντως να βγάζει τη φάση του ματς με buzzer κάρφωμα σε μία σκοτωμένη επίθεση του Παναθηναϊκού στο τέλος της 3ης περιόδου.

Σερί μέσω άμυνας

Το κάρφωμα αυτό ήταν το καύσιμο για να μπει με περισσότερη ενέργεια ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο δεκάλεπτο και βγάζοντας απανωτές άμυνες, ευστοχώντας παράλληλα σε βολές και με νέο κάρφωμα του Λεσόρ οι πράσινοι έτρεξαν ένα γρήγορο σερί 6-0 σερί 89 δευτερόλεπτα για το 64-58. Η Παρτίζαν προσπάθησε να αντιδράσει με τον Σμάϊλαγκιτς (66-62) μετά από τεχνική ποινή στον Ναν για διαμαρτυρία αλλά το τρίποντο του Σλούκα έβαλε φωτιά στο ΟΑΚΑ.

Η διαφορά ανέβηκε στους 7 και με βολές του Ναν αμέσως μετά έπιασε τη μέγιστη τιμή της στο ματς για 2η φορά (71-62) με 6’12’’ για το φινάλε. Ο Αταμάν μη θέλοντας να την… πάθει όπως στο ματς στο Βελιγράδι με συνεχείς αλλαγές φρέσκαρε την πεντάδα της ομάδας του ροκανίζοντας χρόνο με τις άμυνές της (73-64 στο 36’).

Όταν, δε, ο Μήτογλου με τρίποντο έκανε το 75-66 με 3,5 λεπτά για το τέλος όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους με τον Παναθηναϊκό μέσα σε αποθέωση να κρατάει την πολύτιμη νίκη που του δίνει πλεονέκτημα σε ισοβαθμία και με την Παρτιζάν και έκανε τον κόσμο να τραγουδήσει “στο Βερολίνο θα είναι ωραία με το 7ο παρέα”..

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-40, 58-58, 84-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Σλούκας 10 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη(, Γκραντ 4 (2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Ναν 21 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Λεσόρ 14 (6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές), Γκριγκόνιτς 10 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 3 (2 ριμπάουντ), Μήτογλου 16 (3/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολέςμ 7 ριμπάουντ)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Σμιθ 6 (2/2 δίποντα, 3 λάθη), ΛεΝτέι 4 (2 ριμπάουντ), Κοπρίβιτα 6 (3/3 δίποντα), Σμάϊλαγκιτς 11 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Γιάραμαζ (0/3 τρίποντα, 2 λάθη), Νάναλι 13 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Τριφούνοβιτς 2, Άντζουσιτς 5 (1/4 σουτ), Ντοζίερ 16 (3/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 λάθη), Πονίτκα (0/4 σουτ), Καμίνσκι, Καμπόκλο 8 (2/7 σουτ, 3 λάθη)