Ολυμπιακός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 89-72: Μιλουτίνοφ από άλλο πλανήτη (video)

Ένας (Μιλουτίνοφ) εναντίον... όλων στον αγώνα του Ολυμπιακού με τη Μακάμπι

Με τους Πίτερς και Κάνααν ελεύθερους σκοπευτές και τον Μιλουτίνοφ… μαγνήτη να σαρώνει τα ριμπάουντ ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες κάνοντας το… 2-0 εναντίον της Μακάμπι.

Μετά τη νίκη τους στο Βελιγράδι οι ερυθρόλευκοι έκαναν το “νταμπλ” με την ομάδα του λαού και πλέον θα έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα απέναντί της. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι ανέκτησαν την ψυχολογία τους μετά την… ισπανική υποχώρηση της περασμένης εβδομάδας και πήραν το απαραίτητο boost στο κατάμεστο ξανά ΣΕΦ ενόψει του “αιώνιου” ντέρμπι της προσεχούς Δευτέρας.

Με περίσσια συγκέντρωση στην άμυνα και μαχητικότητα στην επίθεση μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός έχοντας ως βασικό στόχο να βγάλει τη Μακάμπι από το παιχνίδι της. Η απουσία του Λορένζο Μπράουν για την “ομάδα του λαού” έδωσε την ευχέρεια στον Ολυμπιακό να επικεντρώσει την προσοχή του πάνω στον Μπάλντγουιν και κρίνοντας από τα 1/4 σουτ και 4 λάθη, δηλαδή 7 χαμένες επιθέσεις για τον πάλαι ποτέ ερυθρόλευκο τα κατάφερε περίφημα.

Μπλόκο στον Μπάλντγουιν

Στην επίθεση με τον Πίτερς αρχικά, τον Μιλουτίνοφ στη συνέχεια και στο δεύτερο μισό της περιόδου τον Κάνααν οι ερυθρόλευκοι έλεγξαν το σκορ. Προηγήθηκαν 12-4 στο 5λεπτο και χάρη στο… πάρτυ των επιθετικών ριμπάουντ ανανέωναν σχεδόν κάθε χαμένη επίθεσή τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα 7 λεπτά του αγώνα από τα 10 άστοχα σουτ του Ολυμπιακού τα 8 κατέληξαν με επιθετικό ριμπάουντ ξανά στους γηπεδούχους.

Έτσι συνέχισαν να κυριαρχούν επιβάλλοντας τον ρυθμό τους για το 16-7 (6’10) και το 20-7 (6’45’’) με τη Μακάμπι να βρίσκει λύσεις μόνο με τα μακρινά της σουτ. Είναι χαρακτηριστικό ότι μετά το 12-4 η μακάμπι έφτασε στους 16 με 4 τρίποντα, τα δύο από τον Μπλατ. Η διαφορά πάντως παρέμενε στον έλεγχο του Ολυμπιακού (26-16) με τον Κάνααν πριν η Μακάμπι με ένα πιο ευέλικτο σχήμα αρχίσει να τη ροκανίζει.

Τρίποντη επιστροφή

Αυτό άρχισε να γίνεται με τους ΝτιΜπαρτολομέο και Ριβέρο σκόρερ για το 28-24 ενώ με την επιστροφή του Μπάλντγουιν αφού… καθάρισε το μυαλό του στο παρκέ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 28-28 (13’14’’)! Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με έναν… πρωτάρη με τη φανέλα του στην Ευρωλίγκα, τον 200ο στην ιστορία του Ναζ Μήτρου-Λονγκ που… συστήθηκε στα ερυθρόλευκα με τρίποντο (31-28) αλλά η Μακάμπι είχε αποκτήσει ψυχολογία.

Με τον Κόλσον να κερδίζει μάχες στη ρακέτα και τα επιθετικά ριμπάουντ του Νίμπι η Μακάμπι παρέμεινε σε επαφή με το σκορ (34-30, 36-34) μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου. Ο Ουίλιαμς-Γκος έδωσε μια επιθετική ανάσα (39-34) με το ημίχρονο να λήγει με αέρα 6 πόντων στους γηπεδούχους από βολές Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου (42-36)

Μιλού” από άλλο πλανήτη!

Αυτη η διαφορά αποδείχθηκε μία πολύ καλή βάση πάνω στην οποία μπόρεσε να “χτίσει” ο Ολυμπιακός που μετά το πρώτο καλάθι της Μακάμπι στην 3η περίοδο (42-38) έτρεξε 12-0 σερί στα επόμενα 3,5 λεπτά με τους Πίτερς, Κάνααν και φυσικά τον ανίκητο Μιλουτίνοφ που έφτασε στους 12 πόντους και τα 15 (!) ριμπάουντ 8 εκ των οποίων επιθετικά στο 23’33’’ για το 54-38!

Η Μακάμπι πάντως ούτε αυτή τη φορά τα παράτησε αφού με Μπάλντγουιν και Κόλσον εκμεταλλεύτηκε την αναμενόμενη κούραση των βασικών στην άμυνα του Ολυμπιακού και με επιμέρους 8-3 μείωσε 60-49 (27’30’’) με τη διαφορά να παραμένει σε αυτά τα επίπεδα στο τέλος του δεκάλεπτου παρότι οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν 67-50 από τρίποντα Πίτερς και Παπανικολάου. Βλέπετε Μπλατ και Γουέμπ έτρεξαν ένα γρήγορο 7-2 για το 69-57.

Η ώρα του Κάνααν

Η απότομη μείωση του σκορ από τους 17 στους 2 σε ένα λεπτό όχι απλά δεν πτόησε τους γηπεδούχους αλλά τους… πείσμωσε και έτσι μέσα σε ένα δίλεπτο στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου “καθάρισαν” μία και καλή το ματς. Με πέντε γρήγορους πόντους του Κάνααν και από ένα καλάθι των Πετρούσεφ και Λαρεντζάκη η διαφορά εκτοξεύτηκε με 9-0 σερί στους 21 (32’) μέσα σε αποθέωση.

Ο Μπαρτζώκας απέσυρε για λίγο τον βιονικό Μιλουτίνοφ των 20 ριμπάουντ (νέο ρεκόρ ριμπάουντ από παίκτη του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, προηγούμενο δικό του εναντίον του Παναθηναϊκού τη σεζόν 2018-19 με 18) αλλά η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 14 με τον Σέρβο στην επιστροφή του να αφήνει τη σφραγίδα του με τρία προσωπικά καλάθια στο τελευταίο τρίλεπτο.

Δεκάλεπτα: 26-18, 42-36, 69-57

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 20 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Παπανικολάου 7 (2/7 σουτ, 2 ασίστ), Πίτερς 17 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεβ 5 (2/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 20 (8/13 δίποντα, 4/5 βολές, 20 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Κλίβελαντ, Γουέμπ 3 (1/4 σουτ), Μπάλντουιν 18 (5/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/8 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μένκο 5 (1), Σόρκιν 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 6 (2), Ριβέρο 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μαγέρ, Νίμπο 3 (9 ριμπάουντ), Μπλατ 10 (2/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Κόλσον 10 (3/5 δίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ)