Μπολόνια-Βιλερμπάν 73-63: Δύσκολη νίκη στο τέλος (video)

Χάκετ Μπολόνια

Η Βίρτους Μπολόνια παρουσίασε δύο πρόσωπα στο σημερινό παιχνίδι, αλλά με οδηγό την τέταρτη περίοδο πήρε τη νίκη.

Η Βίρτους Μπολόνια έδωσε τον δικό της ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με όπλο την άμυνά της. Οι Ιταλοί έκαναν επί μέρους 19-10 στο πρώτο δεκάλεπτο, με εξαιρετικό παθητικό πόντων. Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα του παιχνιδιού ήταν εντελώς διαφορετική. Η Βιλερμπάν… αφυπνίστηκε και με κύριο τρόπο έκφρασης τις συνεργασίες του Πάρις Λι με τον Γιουσούφα Φαλ, γύρισε το παιχνίδι. Συγκεκριμένα, έτρεξε ένα εκπληκτικό επί μέρους σκορ, 8-22, στην δεύτερη περίοδο και το ημίχρονο έκλεισε με την Βιλερμπάν να προηγείται με 32-27!

Στην τρίτη περίοδο η γαλλική ομάδα συνέχισε να έχει το πάνω χέρι, όχι όμως στα επίπεδα του δευτέρου δεκαλέπτου, όπως είναι φυσιολογικό. Λιγό μετά τα μισά, συγκεκριμένα 4:31 πριν την λήξη της περιόδου είχε προβάδισμα 10 πόντων με 34-44, μετά από εύστοχο σουτ του Μάικ Σκοτ. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Βιλερμπάν να έχει υπέρ της επί μέρους σκορ 18-22 και την συνολική διαφορά να είναι στο +9 για τους Γάλλους (45-54). Στην τελυταία περίοδο η Μπολόνια επέστρεψε στο παιχνίδι και πέρασε μπροστά στο σκορ με 60-56, με 4:13 να απομένουν για την λήξη. Από εκείνο το σημείο και μέτα δεν κοίταξε πίσω και πήρε τη νίκη με 73-63. Επί μέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο 28-9 για την Βίρτους Μπολόνια.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Ντάνιελ Χάκετ με 19 πόντους (6/8 δίποντα. 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή), έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Πολύ σημαντική η συνεισφορά και του Μπελινέλι για την Μπολόνια με 18 πόντους (1/3 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 4/4 βολές), συν δύο ριμπάουντ και μία τελική πάσα. Για την Βιλερμπάν έκαναν εξαιρετική εμφάνιση, η οποία συνοδεύτηκε με double-double, οι Παρίς Λι με 14 πόντους (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), 12 ασίστ και τρία ριμπάουντ και Γιουσούφα Φαλ με 17 πόντους (6/9 δίποντα, 5/9 βολές-δεν σούταρε για τρίποντο) και 12 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 19-10, 27-32, 45-54, 73-63