Εφές-Μπαρτσελόνα 98-74: Θρίαμβος των Τούρκων (video)

Πλάις Εφές

Πολύ σπουδαία νίκη, δεύτερη συνεχόμενη, πήρε η Εφές κερδίζοντας την Μπαρτσελόνα με το εκωφαντικό 98-74.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την γηπεδούχο Εφές να παρουσιάζεται πιο ψύχραιμη στις αποφάσεις της, παρά τα χαμένα μακρινά σουτ στην πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι περιόρισαν την Μπαρτσελόνα σε μόλις 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με τους δικούς τους 18, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (18-13). Η Μπαρτσελόνα στην δεύτερη περίοδο ισορρόπησε την κατάσταση και πλησίασε στο σκορ. Ενώ, 3:51 πριν την λήξη του ημιχρόνου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 31-33. Εν τέλει, το επί μέρους 24-26, την έφερε να είναι πίσω με τρεις πόντους στην λήξη του ημιχρόνου με 42-39.

Η Εφές μπήκε δυναμικά και στο τρίτο δεκάλεπτο, δείχνοντας αποφασισμένη να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη. Οι παίκτες του Ερτέμ Τσαν σκόραραν κατά ριπάς και έφτασαν στο +12 (70-58), 1:21 πριν την λήξη της περιόδου. Με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η Εφές ήταν μπροστά στο σκορ με 72-60, έχοντας τρέξει ένα επί μέρους 30-21. Χωρίς να ρίχνει τον ρυθμό της η τούρκικη ομάδα ξεκίνησε και την τελευταία περίοδο, καθώς στα πρώτα 50 δευτερόλεπτα έκανε ένα 6-0 σερί και στο σκορ έφτασε στο 78-60. Συνολικά στην τελευταία περίοδο η Εφές έκανε επί μέρους σκορ 26-14 και πήρε τεράστια νίκη με 98-74 επί της Μπαρτσελόνα, η οποία προηγήθηκε μόλις μία φορά στο ματς.

Κορυφαίος για την Ανατολού Εφές ο Ροντρίγκ Μπουμπουά με 21 πόντους (4/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολές), πέντε ασίστ και τρία ριμπάουντ. Εκ των πρωταγωνιστών, φυσικά και ο Σέιν Λάρκιν με 15 πόντους (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), οχτώ ασίστ και δύο ριμπάουντ, μαζί με τον Τιμπόρ Πλάις με 17 πόντους (8/15 δίποντα, 1/1 βολή-δεν σούταρε για τρίποντο), εφτά ριμπάουντ και μία ασίστ. Για την Μπαρτσελόνα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γουίλι Ερνανγκόμεζ με 18 πόντους (8/13 δίποντα, 2/5 βολές-δεν σούταρε για τρίποντο) και τέσσερα ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 18-13, 42-39, 72-60, 98-74