Άλμπα Βερολίνου – Μπάγερν Μονάχου 65-82: Εμφατική στον «εμφύλιο» (video)

Φάση από το Άλμπα - Μπάγερν

Άνετη νίκη για την Μπάγερν στο Βερολίνο που με ξέσπασμα στο β’ δεκάλεπτο πήρε διαφορά και μομέντουμ που της έφτασε για να φύγει νικήτρια από τη γερμανική πρωτεύουσα.

Με πρωταγωνιστές τους Μπράνκοβιτς και Φρανσίσκο που πέτυχαν από 14 πόντους έκαστος, και βγήκαν μπροστά σε κρίσιμα σημεία του ματς, οι Βαυαροί δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα φτάνοντας στην 9η τους νίκη στην Ευρωλίγκα. Ο Σπανιόλο με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Άλμπα που επέστρεψε στις… ήττες μετά το «διπλό» επί της Βιλερμπάν.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο η Μπάγερν ή καλύτερα ο Μπράνκοβιτς, πάτησε γκάζι και μαζί με τους Ομπστ και Ιμπάκα εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 (21-37). Οι Βαυαροί διατήρησαν διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (30-43) και για αυτό μπόρεσαν και ανταποκρίθηκαν στην αντεπίθεση της Άλμπα στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με τρίποντο του Ματ Τόμας οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 5 (47-52) αλλά η Μπάγερν είχε Φρανσίσκο και με δικό του τρίποντο ξέφυγε και πάλι με 15 (51-66). Η όποια αντίδραση της Άλμπα περιορίστηκε στο ξέσπασμά της στην τρίτη περίοδο αφού η ομάδα του Λάσο δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα από εκεί και πέρα.

Η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 12 στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, με την Μπάγερν να φτάνει στο 9-13 και να επιστρέφει στις νίκες μετά από τέσσερα σερί ήττες. Στο 4-18 και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας έμεινε η Άλμπα.

Δεκάλεπτα: 19-19, 30-43, 51-66, 65-82

Άλμπα Βερολίνου (Γκονζάλεζ): Μπράουν 9 (8 ριμπάουντ), Πρόσιντα, Σπανιόλο 15 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουέτζελ 13 (4 ριμπάουντ), Ντίλοου, Μάτισεκ, Σνάιντερ, Τόμας 10 (2 ριμπάουντ), Χέρμανσον 8, Κουμάτζι 2 (7 ριμπάουντ), Τίμαν 8, Μπιν

Μπάγερν Μονάχου (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 6 (2 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 14 (4 ριμπάουντ), Έντουαρντς 13 (3/9 τρίποντα), Γκίφαϊ 3, Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 2, Μπολμάρο 4 (6 ριμπάουντ), Λούτσιτς, Ομπστ 9 (3/5 τρίποντα), Ιμπάκα 11 (5 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς 14 (7/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπούκερ 6 (5 ριμπάουντ)