Καρδίτσα – Άρης 80-71: Δεύτερη σερί νίκη-χρυσάφι (video)

Ο Τέβιν Μακ σε μία προσπάθειά του στον αγώνα της Καρδίτσας με τον Άρη

Μία εβδομάδα μετά τον θρίαμβο επί του Προμηθέα η Καρδίτσα το… έκανε ξανά! Νίκησε έναν ακόμη Ευρωπαίο, τον Άρη και παρέμεινε πάνω από τον Απόλλωνα στη βαθμολογία.

Οι Θεσσαλοί βρήκαν στο πρόσωπο του Μπιουκάναν τον σκόρερ που αναζητούσαν στο 2ο ημίχρονο όταν ο Άρης επέστρεψε από το -12 (40-28) και προηγήθηκε με 3 (53-56) και στο τέλος όντας εύστοχοι στις βολές κράτησαν τη νίκη.

Με φόρα από τη νίκη της επί του Προμηθέα μία εβδομάδα πριν μπήκε στο ματς η γηπεδούχος ομάδα που με τον ΜακΚάλουμ να πυροβολεί προηγήθηκε από νωρίς 10-4 (2’). Ο Άρης κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να μειώσει στον πόντο με τον Μπάνκστον, όμως οι κακές αμυντικές επιστροφές στο φινάλε της πρώτης περιόδου έδωσαν ευκαιρία στην Καρδίτσα να ξεφύγει ξανά 20-15 και 23-19.

Τρίποντος ΜακΚάλουμ

Η ομάδα του Παπανικολόπουλου πήρε… θάρρος και με τα τρίποντα του Σάιμπερτ ξέφυγε 34-24 (14’23’’) και με δύο απανωτά του ΜακΚάλουμ με 12 πόντους διαφορά (40-28 στο 16’31’’) ελέγχοντας πλήρως το ματς μέχρι το ημίχρονο με τον Γκάλινατ απλά να μειώνει για τον Άρη σε 44-38 αλλά την Καρδίτσα να αντιμετωπίζει προβλημα από τα 4 φάουλ του βασικού της σέντερ Ρομέλο Γουάιτ ο οποίος δεν έπαιξε καθόλου στο 3ο δεκάλεπτο.

Στο +3 ο Αρης

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ο Άρης μπήκε σαφώς πιο έτοιμος πνευματικά και αγωνιστικά. Με καλές άμυνες που οδήγησαν τους γηπεδούχους σε βιαστικά άστοχα σουτ οι κιτρινόμαυροι έτρεξαν ένα γρήγορο 7-0 διά χειρός Σταρκ κυρίως και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα με 44-45 και αργότερα με τρίποντο του Μποχωρίδη έκαναν το 53-56 με λιγότερο από 4 λεπτά για το φινάλε της περιόδου.

Σόου Μπιουκάναν

Η άνοδος του Μπιουκάναν που σημείωσε 8 πόντους σε αυτή την περίοδο βοήθησε την Καρδίτσα να πάρει ξανά τα ηνία στο σκορ έστω και με βραχεία κεφαλή (57-56) με το δεκάλεπτο να λήγει 59-58. Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε στην 4η περίοδο από εκεί που σταμάτησε στην 3η αφού με δύο προσωπικές ενέργειες ανέβασε τη διαφορά στους 5 (65-60) στο 33ο λεπτό με τον Χρηστίδη να κάνει με κάρφωμα το 67-60 μετά από κλέψιμο του Γιάνκοβιτς!

Μπαίνοντας στο τελευταίο 5λεπτο με τη διαφορά στους 8 (70-62) από τρίποντο του Δίπλαρου η Καρδίτσα κρατούσε την τύχη του ματς στα χέρια της. Ο Άρης μείωσε προσωρινά σε 70-65 αλλά ο χρόνος μετρούσε πλέον αντίστροφα και τα περιθώρια στένευαν. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν ανεπιτυχώς με hero ball να μειώσουν, αντ’αυτού δέχθηκαν 5 πόντους με βολές για το 75-65 στο 37’ με την Καρδίτσα να κρατάει την υπερπολύτιμη νίκη.

Βλακεία Γκάλινατ και επεισοδιακό φινάλε

Μοναδικό μελανό σημείο της αναμέτρησης η τελευταία φάση όταν ο Γκάλινατ αδικαιολόγητα την ώρα που ο Γιάνκοβιτς χαιρετούσε τον Μπάνκστον 5” πριν το τέλος με το σκορ στο 80-69 του έκλεψε τη μπάλα για να κάνει επίθεση! Ο Γιάνκοβιτς αντέδρασε σε αυτή την αψυχολόγητη ενέργεια του αμερικανού τον… κυνήγησε να τον σταματήσει, οι δυο τους μπλέχθηκαν κάτω από το καλάθι και αντάλλαξαν σπρωξίματα με πρώτο τον Αμερικανό.

Λόγω της αναστάτωσης και όση ώρα οι διαιτητές έβλεπαν το instant replay της φάσης 1-2 οπαδοί της Καρδίτσας επιτέθηκαν φραστικά στον πάγκο του Άρη, δημιουργήθηκε νέα αναστάτωση και ο βοηθός του Καστρίτη, Γιώργος Σιγάλας ανέβηκε στην εξέδρα για να ζητήσει τον λόγο!

Τελικά οι διαιτητές με 1” για το φινάλε απέβαλαν Γιάνκοβιτς και Γκάλινατ αφού πριν είχε εκκενωθεί μέρος της εξέδρας πίσω από τον πάγκο του Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 44-38, 59-58, 80-71

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 10 (4/7 δίποντα, 3-2 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 18 (5/6 δίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Καμπερίδης 2, ΜακΚάλουμ 16 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μακ 7 (3/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Δίπλαρος 5 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χρηστίδης 4 (2/2 δίποντα), Σάιμπερτ 7 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 9 (4/5 δίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σταρκ 8 (2/2 δίποντα, 5 λάθη), Μπλούμπεργκς 8 (2/9 σουτ, 3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 12 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποβντα, 7 ριμπάουντ, 2 λάθη), Ντε Σόουζα 1 (0/2 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάλινατ 18 (2/5 δίποντα. 3/6 τρίποντα, 4-1 ριμπάουντ, 5 λάθη), Σλαφτσάκης, Σανόγκο (0/3 σουτ), Τολιόπουλος 11 (3/6 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη(, Περσίδης, Μπάνκστον 13 (4/5 δίποντα, 5/6 βολ’ες, 5 ρομπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες, 2 λάθη)