Μαρούσι-Προμηθέας 70-95: Εύκολα έφτασε τις εννέα νίκες

ΜΑρούσι Προμηθέας

Εύκολη νίκη πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας στην έδρα του Αμαρουσίου με 95-70 και έφτασε τις εννέα νίκες στο εφετινό πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά, αν εξαιρέσουμε το πρώτο δεκάλεπτο, δεν άφησαν κανένα περιθώριο νίκης στου γηπεδούχους και τους κέρδισαν σκοράροντας 95 πόντους. Οι Πατρίνοι έχουν ρεκόρ 9-5 στο εφετινό πρωτάθλημα. Με αυτή την ήττα το Περιστέρι, έχει πλέον πέντε νίκες και εννέα ήττες σε 14 ματς πρωταθλήματος.

Το Μαρούσι είχε την υπεροχή στο πρώτο δεκαλέπτο και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με μικρό προβάδισμα και το σκορ στο 20-19. Από εκεί και μετά το παιχνίδι εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Ο Προμηθέας επέβαλε για τα καλά τον ρυθμό του και με επί μέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο 11-26, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 14 πόντων (31-45).

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα της Πάτρας συνέχισε να έχει τον έλεγχο. Αύξησε ακόμη περισσότερο το προβάδισμά της, με το επί μέρους 15-20 του τρίτου δεκαλέπτου, να της δίνει προβάδισμα 19 πόντων (46-65), δέκα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης. Στην τελευταία περίοδο σημειώθηκαν συνολικά 54 πόντοι, 24 για το Μαρούσι και 30 για τον Προμηθέα Πάτρας. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μία ολοκληρωμένη εμφάνιση και πήραν τη νίκη με 70-95.

Κορυφαίος σκόρερ για τον Προμηθέα ο Χάντερ Χέιλ με 19 πόντους (3/3 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 4/4 βολές). Για το Μαρούσι ξεχώρισε ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 14 πόντους (7/9 δίποντα-δεν σούταρε τρίποντο ή βολές).

Δεκάλεπτα: 20-19, 31-45, 46-65, 70-95

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 11 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Τζούστον 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπρίσκο 12 (1/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ραντούλιτσα 14 (7/9 δίποντα), Νικολαΐδης 6 (3/3 δίποντα, 2 ασίστ), Στασινός 3 (1), Γούνταρντ 10 (5/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 12 (1/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τζόουνς 7 (1), Κόνιαρης 8 (2), Χρυσικόπουλος 6 (2), Καραγιαννίδης 2, Ρέινολντς 11 (1), Πλώτας, Μπαζίνας 7 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Πρέκας, Κόφι 15 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Στίβενς 8 (4/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χέιλ 19 (3/3 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ).