Απόλλων Πάτρας – ΑΕΚ 83-75: Απόλλων από τα παλιά ξεγύμνωσε τη “βασίλισσα” (video)

Στιγμιότυπο από τον αγώνα του Απόλλωνα με την ΑΕΚ στην Πάτρα

Πραγματοποιώντας τη μακράν καλύτερη φετινή του εμφάνιση κόντρα στην απογοητευτική ΑΕΚ ο Απόλλων πήρε μία νίκη σάλπισμα-παραμονής στην Α1

Η ομάδα της Πάτρας μετά το πρώτο δεκάλεπτο “πάτησε” τον αόρατο “δικέφαλο” που νόμιζε ότι θα κερδίζει τον αγώνα με τις… φανέλες. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί ειδικά μετά το 15ο λεπτό και μέχρι το 30ο διάστημα όπου είχαν επιθετικό πλουραλισμό απέναντι στην ομάδα του Πλάθα που απογοήτευσε και προβλημάτισε τα μάλα.

Η ΑΕΚ εκμεταλλευόμενη την κούραση των γηπεδούχων από το 29ο έως το 37ο λεπτό μείωσε στους 7 αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο μη έχοντας άλλο χρόνο και κουράγιο.

Όσο και αν ακούγεται υπερβολικό για την ουραγό της βαθμολογίας κόντρα σε μια ομάδα που προκρίθηκε και μάλιστα άνετα στους 16 του BCL, ο αγώνας αντέχει σε κριτική μόνο για το πρώτο του 10λεπτο. Το διάστημα δηλαδή που η ΑΕΚ κάτι προσπάθησε να κάνει με τον Τίλμαν και τον Κουζέλογλου κάτω από τη ρακέτα. Η Ένωση μετά το αρχικό εις βάρος της 8-3 (2’39’’) προσπέρασε με 12-14 και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη όμως η συνέχεια ήταν πραγματικός εφιάλτης για τους κιτρινόμαυρους.

Ο Απόλλων μπήκε πολύ δυνατά στην 2η περίοδο και με ένα αρχικό 5-0 (24-20) έδειξε τις προθέσεις του. Η ΑΕΚ προηγήθηκε για τελευταία φορά με 24-27 στο 13’30’’ αφού στη συνέχεια οι παίκτες της ήταν απλά θεατές στο σόου του Απόλλωνα!

14-0 σερί

Με τους Βον και Μπράουν να σημειώνουν από 6 πόντους έκαστος και ένα τρίποντο του Μπιμπς ο Απόλλων έτρεξε μέσα στα επόμενα τέσσερα αγωνιστικά λεπτά σερί 14-0 και πήρε για τα καλά κεφάλι στο σκορ (38-27) και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Με την εξέδρα να μπαίνει στην εξίσωση και τον Σαλούστρο να βάζει τρίποντο λίγο πριν το ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε στους 13 (47-34) βάζοντας τις βάσεις νίκης.

Στις αρχές της 3ης περιόδου η διαφορά ανέβηκε στους 17 (54-37) και λίγο πριν το 30λεπτο στους 21 (70-49 στο 29’) μέσα σε αποθέωση για τους γηπεδούχους την ίδια ώρα που η ΑΕΚ δεν είχε ούτε ηθικό ούτε τον τρόπο να αντιδράσει παρά τις σπασμωδικές ενέργειες ΜακΡέι και Καράμπελα.

Η κούραση έφερε ντέρμπι

Από το σημείο που η διαφορά ανέβηκε στους 21 πόντους και μετά η κούραση άρχισε να επηρεάζει τους γηπεδούχους που έδειχναν να ξεμένουν από δυνάμεις από την υπερπροσπάθεια. Κάτι που η ΑΕΚ με τον ΜακΡέι μπροστάρη προσπάθησε να εκμεταλλευτεί. Στα επόμενα 6 αγωνιστικά λεπτά η ΑΕΚ με 9 πόντους του ΜακΡέι έτρεξε επιμέρους 14-2 και μείωσε στους 9 (72-63) χάνοντας παράλληλα ουκ ολίγες ευκαιρίες να ρίξει τη διαφορά ακόμη περισσότερο.

Τελικά με κάρφωμα του Κουζέλογλου έγινε το 72-65 στο 36ο λεπτό με τον Απόλλωνα να έχει εγκλωβιστεί επιθετικά και να χάνει τη μία επίθεση μετά την άλλη είτε με άστοχα σουτ είτε με λάθη. Το ματς είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά (παρά την κακής ποιότητας μπάσκετ) με τον Απόλλωνα να βάζει μόλις ένα αλλά καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα καλάθι 2’48’’ πριν το τέλος με τον Μπιμπς και αφού στα προηγούμενα 8 αγωνιστικά λεπτά είχε 1/9 σουτ και 7 λάθη!

Η ΑΕΚ που διαμαρτύρεται για ένα φάουλ που δεν δόθηκε σε προσπάθεια για κάρφωμα του Κουζέλογλου στην αμέσως προηγούμενη φάση του καλαθιού του Μπιμπς χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρίες του Πλάθα, το σκορ από τις βολές έγινε 77-65 και όλα κρίθηκαν δύο λεπτά πριν το φινάλε αφού παρά την απάντηση με 5-0 μέσα σε ένα λεπτό (77-70) ο Απόλλων κράτησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφάλειας με εύστοχες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 47-34, 70-52, 83-75

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Μπιμπς 12 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ασίστ, 10 λάθη), Γκιουζέλης 6 (2/3 τρίποντα), Βον 13 (3/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Σαλούστρος 7 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 13 (5/7 δίποντα, 8-3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόουλμαν 20 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/6 βολές), Βησσαρίου 3 (1/1 τρίποντο), Όσμπορν 2 (1/3 δίποντα, 2-1 ριμπάουντ, 2 λάθη), Πέρκινς 7 (2/3 δίποντα, 8 ασίστ, 2 λάθη)

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 10 (5/10 δίποντα, 1-6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ραντλ 8 (1/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 λάθη), Καράμπελας 6 (0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/10 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη), Νετζήπογλου 5 (2/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 12 (3/8 δίποντα, 9-3 ριμπάουντ), Χολ 2, Χατζηδάκης 2, Νάιτ (0/2 σουτ, 3 λάθη), Μόργκαν 9 (4/6 δίποντα, 3-2 ριμπάουντ, 2 λάθη), ΜακΡέι 20 (4/6 διποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 λάθη)