Ρεάλ–Βαλένθια 96-86: Στην παράταση η 19η νίκη

Έπρεπε να φτάσει στην παράταση ο ισπανικός «εμφύλιος» για να μάθουμε τον νικητή μετά τα μεσάνυχτα σε ώρα Ελλάδας… Η Ρεάλ δέχτηκε την ισοφάριση με τρίποντο στο φινάλε της τέταρτης περιόδου, αλλά στον έξτρα χρόνο του σκληρού και με χαρακτήρα θρίλερ, αγώνα, έμεινε αλύγιστη και επικράτησε της Βαλένθια με 96-86. Η Ρεάλ συνεχίζει μόνη στην κορυφή της κατάταξης της EuroLeague με ρεκόρ 19-2.

Στο Βιζνίκ Center της Μαδρίτης οι γηπεδούχοι, προερχόμενοι από τη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου, δεν είχαν καλό ξεκίνημα, όμως με βελτιωμένη απόδοση στο δεύτερο μέρος του ματς κι έναν εντυπωσιακό Ταβάρες γλίτωσε την απρόσμενη ήττα. Ο σέντερ των Μαδριλένων είχε 18 πόντους, αλλά και 19 ριμπάουντ, που είναι προσωπικό ρεκόρ. Ο Καμπάσο είχε 19 πόντους, ο Γιουλ 16 με αξιοσημείωτη ευστοχία αμφότεροι από τα 6.75. Η Βαλένθια υπέστη νέα ήττα ύστερα από εκείνη από τη Ζαλγκίρις και υποχώρησε στο 10-11. Πάλεψε σθεναρά βέβαια, μπορούσε τη νίκη, αλλά στο τέλος μέτρησε η ποιότητα των παικτών της Ρεάλ. Είχε πρώτο σκόρερ τον Ντέιβις με 19 πόντους.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα από τη Βαλένθια

Δίπλα-δίπλα πήγαιναν οι δύο ομάδες στη νευρική αρχή τους στον αγώνα ώσπου κάπου στα μισά της περιόδου η Βαλένθια πήγε στο +4 με τρίποντο του Κρις Τζόουνς (5-9). Διατήρησε μάλιστα, τον έλεγχο και με αποτελεσματική άμυνα πήγε στο +8 στο 2.36 πριν από το τέλος με τον Ντέιβις (11-19) και στο +10 με τον Ίνγκλις στο 1.59 (11-21). Με τρίποντο του Ντέιβις οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 24-13 αλλά ο Γιουλ έδωσε θάρρος στην ομάδα του στο φινάλε μειώνοντας με τρίποντο.

Η Ρεάλ συνέχισε να είναι αναπάντεχα άστοχη και βρέθηκε και 12 πόντους πίσω (18-30) στο δίλεπτο από την έναρξη της δεύτερης περιόδου με καλάθι του Γιόβιτς. Αναμενόταν βέβαια, να αντιδράσει και αυτό το κατάφερε στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου. Ο Ταβάρες στο 3.14 μείωσε στους 5 πόντους με 29-34 και ο Μούσα στο 1.11 στους 3 με 33-36. Εν τέλει η Βαλένθια κράτησε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 40-35 χάρη σε δίποντο του Πραντίγια κάτω από το καλάθι. Το επί μέρους πάντως, ήταν 19-16 για τη Ρεάλ.

Μολονότι έκανε 2,5 λεπτά να σκοράρει στην τρίτη περίοδο κράτησε προσωρινά το +5, αλλά μετά η Ρεάλ αντεπιτέθηκε. Ισοφάρισε γρήγορα σε 43-43 και πέρασε μπροστά με 45-43 χάρη σε λύσεις, που βρήκε από τον Μούσα και τον Κοσέρ. Η εξέλιξη αυτή βέβαια, δεν σήμαινε ότι άλλαξε η εικόνα του ματς. Η Βαλένθια αντέδρασε και ο Άντερσον έκανε το 53-53 δύο λεπτά πριν από τη λήξη. Με μικρό προβάδισμα έκλεισε τελικά το τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ όταν έδωσαν διεξόδους ο Καμπάσο και ο Ταβάρες. Το σκορ σε αυτό το διάστημα ήταν 23-15 για τους Μαδριλένους.

Μεγάλο τρίποντο Χάρπερ στο φινάλε και παράταση

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν συναρπαστικό, όπως οι περισσότεροι θα περίμεναν. Η Βαλένθια είχε ξέσπασμα και με επί μέρους 10-3 και βασικό εκφραστή των Πουέρτο προηγήθηκε 65-61 στο 7.10 πριν το τέλος. Στο 3.07 ο Τζόουνς ευστόχησε σε τρίποντο για το 70-73, αλλά δεν έκοψε τα φτερά της Ρεάλ. Η τελευταία πήγε άμεσα τη διαφορά στον πόντο και στο 1.28 ο Γιουλ τής έδωσε προβάδισμα με τρίποντο (77-75). Στα 4 δεύτερα ο Χεζόνια με δύο βολές έκανε το 82-79 και η παράταση ήρθε με απίστευτο τρίποντο του Χάρπερ στο 1 δευτερόλεπτο. Πήρε την μπάλα από τα πλάγια, απέφυγε δύο αντιπάλους και σούταρε εύστοχα από μακριά και με ταμπλό για το 82-82!

Η παράταση άρχισε με πλεονέκτημα της Ρεάλ, καθώς ο Γιουλ με αποτελεσματικότητα 50% στα τρίποντα έκανε το 85-82. Με τον Ίνγκλις η Βαλένθια μείωσε στον πόντο στο 2.49 πριν τη λήξη της παράτασης (87-86), όμως δεν έκανε το κάτι παραπάνω. Οι Μαδριλένοι ήταν εξαιρετικοί στις ελεύθερες βολές, ενώ με δίποντο του Ταβάρες στα 55 δευτερόλεπτα έφτασαν στο 94-86 εξασφαλίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.