Μπασκόνια – Ολυμπιακός 80-69: Πανωλεθρία στη Βιτόρια (video)

Ο Φιλίπ Πετρούσεφ σε προσπάθειά του υπό την επιτήρηση του Τσίμα Μονέκε

Ο χειρότερος φετινός Ολυμπιακός σε ένα από τα πιο σημαντικά και κομβικής σημασίας ματς της σεζόν έχασε ξανά από τη Μπασκόνια και τώρα… τρέχει.

Οι ερυθρόλευκοι παρασύρθηκαν στην… κατηφόρα της Φερνάντο Μπουέσα Αρένα και πνίγηκαν σε μια κουταλιά νερό από την ανύπαρκτη τρανζίσιον άμυνά τους και τις βιαστικές (πλην Κάνααν) επιλογές στην επίθεση (17 λάθη). Έτσι χάνοντας για δεύτερη φορά από τους Βάσκους υστερούν πλέον σε οποιαδήποτε ισοβαθμία μαζί τους κάτι που ίσως τους κοστίσει πολύ ακριβά αφού η ομάδα του Ιβάνοβιτς είναι ανταγωνιστής για μία θέση σε play-off ή play-in τουρνουά.

Όπως και στον αγώνα με τη Μπαρτσελόνα δύο βράδια πριν ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς δίχως ιδιαίτερη ενέργεια και κυρίως δίχως προσοχή στην άμυνα. Και μόνο το γεγονός ότι μετά από επτά λεπτά αγώνα είχαν σκοράρει οι τέσσερις από τους πέντε βασικούς της Μπασκόνια ενώ ο 5ος (Τσιόζα) είχε δώσει ήδη τρεις ασίστ για το αρχικό 14-9 τα λέει όλα με τους ερυθρόλευκους να κάνουν φτηνά και αβίαστα λάθη (5).

Σερί στο… σερί

Ο μοναδικός που ήταν στο πνεύμα του ματς και πήρε την ομάδα του στις πλάτες του ήταν ο Αϊζαια Κάνααν ο οποίος με 3/3 τρίποντα κρατούσε τον Ολυμπιακό ζωντανό (14-12 στο 7’). Μάλιστα τα τρίποντά του ήταν αυτά που… ξεσήκωσαν και τους υπόλοιπους με τον Ολυμπιακό να σφίγγει την άμυνά του, να οδηγεί τη Μπασκόνια σε επιθέσεις ένας εναντίον… όλων και με φοβερό σερί 12-0 οι ερυθρόλευκοι να παίρνουν κεφάλι στο σκορ (14-21) στην αρχή της 2ης περιόδου μετά από δύο συνεχόμενα καλάθια του Πετρούσεφ και τους γηπεδούχους στα 5 αγωνιστικά λεπτά που προηγήθηκαν να έχουν 0/8 σουτ και ένα λάθος!

Μοναδικό μελανό σημείο ο απίστευτος τραυματισμός στο πρόσωπο για τον Πίτερς σε διεκδίκηση αμυντικού ριμπάουντ με τον… Παπανικολάου, κάτι που έστειλε τον Αμερικανό στον πάγκο. Ο Ολυμπιακός πάνω που έδειχνε ότι είχε υπό τον έλεγχό του τον ρυθμό του αγώνα, 2-3 βιαστικές επιλογές (Λαρεντζάκη, Ουίλιαμς-Γκος), 1-2 νέα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στη Μπασκόνια κυριολεκτικά από το… πουθενά να τρέξει σερί 11-0 μέσα σε τρία λεπτά με τη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα να… γέρνει!

Δαίμονας Χάουαρντ και απάντηση “Μιλού”

Τρία τρίποντα του Χαουαρντ σε τρία λεπτά και 5 πόντοι του Ρογκαβόπουλου από τον πάγκο μαζί με ένα καλάθι και φάουλ του Μονέκε έδωσαν στη Μπασκόνια επιμέρους 17-3 (31-24 στο 16’) και όλα αυτά μέσα σε πέντε αγωνιστικά λεπτά με τους παίκτες του Ολυμπιακού πλήρως πελαγωμένους.

Το τάιμ-άουτ του Μπαρτζώκα και η συνύπαρξη Μιλουτίνοφ – Πετρούσεφ στη ρακέτα έφερε αποτέλεσμα και μάλιστα σε σύντομο χρονικό διάστημα με τους ερυθρόλευκους να απαντάνε με 8-0 σερί διά χειρός των δύο Σέρβων διεθνών, να ισορροπούν την αναμέτρηση (31-32 στο 18’40’’) και κυρίως να κόβουν τον ρυθμό της Μπασκόνια.

Μηδέν αμυντικό τρανζίσιον

Θα περίμενε κανείς ο Ολυμπιακός να έχει μάθει το πάθημα στα ξεκινήματα των δύο προηγούμενων περιόδων αλλά αυτό δεν συνέβη. Με εξαίρεση τον Κάνααν που παρέμενε ως ο μοναδικός στο κλίμα του αγώνα οι ερυθρόλευκοι έχαναν τις επιθέσεις τους ενώ η αμυντική τους αντίδραση ειδικά στο τρανζίσιον παιχνίδι της Μπασκόνια ήταν απλά ανύπαρκτη.

Έτσι το 40-38 (24’20’’) με τον Κάνααν έγινε ξανά εν ριπή οφθαλμού 51-40 με επιμέρους 11-2 των γηπεδούχων από δύο καλάθια του Κότσαρ και ισάριθμα τρίποντα ένα του Χάουαρντ και ένα του Μονέκα, όλα στο τρανζίσιον με τον Ολυμπιακό να μπαίνει ξανά στην πίεση έχοντας 12 λεπτά στη διάθεσή του για να αλλάξει όλα τα (πολλά) κακώς κείμενα και να επιστρέψει στο ματς.

Κατηφόρα. Ξανά…

Πέντε γρήγοροι πόντοι από Κάνααν και Ουίλιαμς-Γκος έδωσαν μια αχτίδα ελπίδας (51-45) αλλά η Μπασκόνια είχε βρει για τα καλά ρυθμό με τον Μονέκε (56-47) και έκλεισε το δεκάλεπτο με διαφορά ασφαλείας 10 πόντων (59-49) με buzzer τρίποντο του Κοστέλο! Ένα καλάθι που έδωσε φτερά στα πόδια των γηπεδούχων αφού με την αυτοπεποίθηση στα ύψη, μπήκαν φουριόζικα και στην 4η περίοδο όπου με γρήγορο 4-0 ανέβασαν τη διαφορά στους 14 (63-49).

Ο Μπαρτζώκας σε μία απέλπιδα προσπάθεια να αλλάξει τη ροή του αγώνα επανέφερε μετά από 22,5 λεπτά στον πάγκο τον Γουόκαπ (είχε αποχωρήσει στο 7’25” της 1ης περιόδου φορτωμένος με 3 φάουλ) αλλά… προκοπή δεν είδε. Η Μπασκόνια με επτά λεπτά για το φινάλε είχε πια αγκαλιάσει τη νίκη από το +17 (70-53) και το μόνο που έκανε στο υπόλοιπο διάστημα ήταν να τη διαφυλάξει όπως και έγινε με τον Ολυμπιακό απλά να μαζεύει στο φινάλε τη διαφορά στους 11.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-32, 59-49, 80-69

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 21 (3/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Ραιέστε, Τσιόζα (3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σεντεκέρσκις 10 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Μαρίνκοβιτς 4 (0/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 2 (1/4 σουτ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Ντίεθ 11 (3/4 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος 5 (1/3 σουτ), Κότσαρ 8 (3/7 δίποντα, 7-2 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Κοστέλο 6 (2/3 τρίποντα), Μονέκε 13 (4/5 δίποντα, 6-1 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/3 τρίποντα, 3 λάθη), Ουίλιαμς-Γκος 12 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8 ασίστ, 3 λάθη), Κάνααν 19 (2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Λαρεντζάκης 1 (0/3 σουτ), Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 3 λάθη), Παπανικολαόυ (2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπραζντέικις (0/3 σουτ), Πίτερς 2 (6 ριμπάουντ), Πετρούσεφ 14 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 12 (5/9 δίποντα, 6-8 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ (0/3 σουτ, 2 λάθη)