Μπαρτσελόνα-Ζάλγκιρις 91-73: Η αντίσταση κράτησε για λίγο (video)

Μπριθουέλα Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με αντίπαλο την Ζάλγκιρις Κάουνας, χωρίς να βρει μεγάλη αντίσταση με 91-73 στην έδρα της.

Στον αγώνα για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 91-73 της Ζάλγκιρις Κάουνας και έφτασε τις 15 νίκες, με ρεκόρ 15-6. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι, γνώρισε την ήττα για 14η φορά εφέτος (7-14 ρεκόρ) και έμεινε στην 16η θέση της βαθμολογίας.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση με ένα σερί 13-0 στα πρώτα 3,5 λεπτά. Η Ζάλγκιρις σκόραρε μόλις 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και η πρώτη περίοδος έκλεισε με την γηπεδούχο μπροστά στο σκορ με 26-12. Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε την ανάποδη εικόνα. Η Ζάλγκιρις μπήκε ξανά στο παιχνίδι και βρέθηκε να προηγέιται με 30-32 ενώ έμεναν 2:58 για τη λήξη του ημιχρόνου. Η Μπαρτσελόνα απάντησε με ένα σερί 14-5 στον χρόνο που απέμενε και η λήξη του πρώτου μέρους την βρήκε ξανά σε θέση οδηγού με 44-37.

Με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ η Μπαρτσελόνα συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ, αν και στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρξαν νεκρά διαστήματα και από τις δύο ομάδες. Η υπέρ της διαφορά έφτασε μέχρι και τους 14 πόντους (68-54) με 34 δευτερόλεπτα για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το επί μέρους 24-20 των γηπεδούχων, τους έδωσε την ευκαιρία να μπουν με το σκορ στο 68-57 υπέρ τους στην τελευταία περίοδο. Χωρίς εκπλήξεις κύλησε και η τέταρτη περίοδος. Οι γηπεδούχοι την ολοκλήρωσαν με επί μέρους σκορ 23-16 και πήραν τη νίκη με 91-73.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Ντάριο Μπριθουέλα, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους (7/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή), μοίρασε δύο ασίστ και μάζεψε δύο ριμπάουντ. Επίσης διακριθείς για την Μπαρτσελόνα, ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 18 πόντους (2/4 δίποτνα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές), μοίρασε μία και πήρε έξι ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ της Ζάλγκιρις ο Έντμοντ Σάμερ με 15 πόντους (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), ενώ έδωσε δύο τελικές πάσες και πήρε δύο ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 26-12, 44-37, 68-57, 91-73