Παναθηναϊκός – Μονακό 88-63: 13άρι για… Βερολίνο και Final-4 (video)

Ακροβατική ενέργεια του Κέντρικ Ναν μπροστά στα απλωμένα χέρια του Μοτιεγιούνας

Πραγματοποιώντας την καλύτερή του εμφάνιση στη φετινή σεζόν ο Παναθηναϊκός διέλυσε τη Μονακό και τα πρώτα vibes Final-4 άρχισαν να αιωρούνται στην εκρηκτική ατμόσφαιρα του κατάμεστου ΟΑΚΑ.

Οι πράσινοι ι-σο-πέ-δω-σαν την παρέα του Μάικ Τζέιμς, τη νίκησαν για 2η φορά μέσα σε 20 μέρες και απέκτησαν τεράστιο προβάδισμα στη μάχη για μία θέση στην πρώτη 4αδα της κατάταξης που σημαίνει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ έχοντας πλέον υπέρ τους πιθανή ισοβαθμία με τους Μονεγάσκους.

Ο Μήτογλου του 1ου ημιχρόνου, ο κυρίαρχος Λεσόρ του 2ου και ο ανίκητος Ναν όλου του ματς αλλά κυρίως η άμυνα που έσπαγε… κόκαλα ήταν τα στοιχεία που οδήγησαν τους πράσινους στην άνετη επικράτηση με τον Γκραντ να “βιδώνει” τον Τζέιμς και τον Χουάντσο να κερδίζει το χειροκρότημα.

Ένα, ακόμη, μαγικό πρώτο δεκάλεπτο πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του αγώνα με τη Μονακό καθηλώνοντας τον αντίπαλό της σε ρόλο… θεατή. Με τον Γκριγκόνις να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε εναντίον της Εφές και τον… άνιωθο Ναν να πυροβολεί κατά βούληση οι πράσινοι προηγήθηκαν από νωρίς 12-5 και 18-5 στο 6ο λεπτό με τους Μονεγάσκους να ξεκινάνε με 2/10 εντός πεδιάς παρά τα συνεχόμενα επιθετικά τους ριμπάουντ.

Τρίποντη καταιγίδα

Με τον Μήτογλου να παίρνει τη σκυτάλη με δύο τρίποντα και τον Σλούκα να ολοκληρώνει με ένα ακόμη ο Παναθηναϊκός έφτασε στα 7/9 από τη γραμμή των 6μ.75 εκτοξεύοντας τη διαφορά μέσα σε αποθέωση στους 15 (27-12) και τον Ομπράντοβιτς έξαλλο να χτυπιέται στον πάγκο του.

Η διαφορά ανέβηκε και στους 18 στο 1ο λεπτό της 2ης περιόδου ξανά με τον αρχηγό αλλά εκεί άρχισαν τα λάθη. Πολλά λάθη επιθετικά, εννέα τον αριθμό σε όλη τη 2η περίοδο (έναντι μόλις ενός στην πρώτη) δίνοντας την ευκαιρία στη Μονακό με τον Μοτιεγιούνας μπροστάρη να τρέξει 11-0 σερί και να μειώσει στους 9 (34-25) στο 13’36’’.

Λάθη επί λαθών

Το απαραίτητο εκείνη τη στιγμή τάιμ-άουτ του Αταμάν και η είσοδος του Χουάντσο που “εδεσε” την άμυνα αντί του Μήτογλου έφεραν αποτέλεσμα με τους πράσινους να απαντάνε με δικό τους επιμέρους 9-2 για το 43-28 το 17’ με το ματς να χάνει την ποιότητά του στο τελευταίο τρίλεπτο με συνεχή άστοχα σουτ για τις δύο ομάδες προς όφελος πάντως του Παναθηναϊκού.

Βλέπετε οι πράσινοι μπορεί να έκαναν 10 λάθη, οδήγησαν όμως σε άλλα τόσα τη Μονακό (κάνοντας 8 κλεψίματα) με τους φιλοξενούμενους από το σημείο που μείωσαν τη διαφορά στους 9 και στα επόμενα έξι αγωνιστικά λεπτά να έχουν 2/10 σουτ, 0/4 βολές και 3 λάθη!

Ο δε Μάικ Τζέιμς ήταν ουσιαστικά “θεατής” της αναμέτρησης με την άμυνα του Παναθηναϊκού (δηλαδή του Γκραντ) να τον έχει βγάλει εκτός ρυθμού (0/5 σουτ και 4 λάθη) και να επηρεάζει το παιχνίδι θετικά για την ομάδα του μόνο μέσα από τρεις τελικές πάσες.

Δυναμίτης Λεσόρ

Αποφασισμένος να μην κάνει τα ίδια λάθη όπως στον αγώνα με την Εφές την περασμένη Τρίτη ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και στην 3η περίοδο όπου ανέλαβε δράση για τα καλά ο Ματίας Λεσόρ. Ο Γάλλος διεθνής σέντερ έβαλε έξι συνεχόμενους πόντους για το 49-33 και έδωσε τη σκυτάλη στον Ναν που με 5 ακόμη ανέβασε τη διαφορά στους 17 (53-36) σχεδόν στα μισά του δεκάλεπτου.

Όσο περνούσε η ώρα και η Μονακό δεν μπορούσε να βρει σκορ ούτε με τους ηρωϊσμούς του Μάικ Τζέιμς, οι φιλοξενούμενοι έχαναν το… κουράγιο και τις αντοχές τους ενώ την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός με τον Αταμαν να φρεσκάρει την πεντάδα και να κρατάει άπαντες σε εγρήγορση όργωνε το παρκέ του ΟΑΚΑ. Η διαφορά δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου με τον Λεσόρ να φτάνει στους 11 πόντους στο δεκάλεπτο (από τους 19 της ομάδας του) εκτοξεύτηκε στους 23 (62-39) και η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Νεύρα (Μονακό) και Χουάντσο!

Το ματς αναμενόμενα έχασε το… ενδιαφέρον του αφού ο νικητής είχε κριθεί με τον Αταμάν να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής, τον Ντιάλο να αποβάλλεται στην αρχή της τελευταίας περιόδου δείγμα του εκνευρισμού της Μονακό και τον Παναθηναϊκό να φτάνει χαλαρά στην 13η νίκη του στη σεζόν αφού δεν πτοήθηκε ακόμη και όταν ο αντίπαλός του με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στους 12 (64-52) μιας και ο Χουάντσο έσπασε το… ρόδι και μετά από 10 σερί άστοχα τρίποντα στα τελευταία ματς έβαλε ένα μέσα σε αποθέωση (69-52)!

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-30, 64-44, 88-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μωραϊτης 3, Σλούκας 6 (2 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 8 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 λάθη), Ναν 21 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Λεσόρ 23 (9/10 δίποντα, 5/6 βολές, 6-3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 5 (1/6 σουτ, 3 κλεψίματα), Ερνανγκόμεθ 10 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μήτογλου 12 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)

ΜΟΝΑΚΟ (Σ.Ομπράντοβιτς): Μπλόσομγκειμ 3 (1/6 σουτ), Μπράουν, Ντιάλο 4 (4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Κορνελί 5 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Ζαιτέ 2, Γουόκερ 3, Μοτιεγιούνας 13 (6/9 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ουαταρά 7 (4 ριμπάουντ), Στραζέλ 11 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Χολ 4, Τζέιμς 11 (2/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη, 2 κλεψίματα)