Φενέρμπαχτσε – Μπάγερν 98-91: Την λύγισε στην παράταση (video)

Μία πολύ δύσκολη νίκη πήρε, στην παράταση, η Φενέρμπαχτσε κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου με 98-91. Σκόραρε 30 πόντους ο Γουίλμπεκιν.

Η ομάδα του Σαρούνα Γιασικεβίτσιους επίβλήθηκε αυτής του Πάμπλο Λάσο στην παράταση με 98-91 και έφτασε τις 13 νίκες σε 21 παινχίδια στην εφετινή Ευρωλίγκα. Η Μπάγερν η οποία έκανε εξαιρετική εμφάνιση, κάτι το οποίο μαρτυρά και το γεγονός πως το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, δεν κατάφερε να αντισταθεί στον έξτρα χρόνο και γνώρισε την ήττα, στο 8-13 το ρεκόρ της γερμανικής ομάδας εφέτος.

Σε ένα χορταστικό και γεμάτο λάθη και από τις δύο ομάδες, πρώτο δεκάλεπτο, Φενέρμπαχτσε και Μπάγερν Μονάχου ήταν ισόπαλες με 22-22. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 22-12 με 3:09 για τη λήξη αλλά ένα σερί 10-0 των Γερμανών έφερε την ισορροπία στο σκορ. Η δεύτερη περίοδος κύλησε εξίσου ισορροπημένα με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Χαρακτηριστικό είναι πως η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το +4 της Φενέρ (28-24), 7:18 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Το επί μέρους σκορ (16-17) μας λέει όλη την αλήθεια. Το buzzer beater του Κάρσεν Έντουαρτς με τρίποντο, έδωσε την διαφορά ενός πόντου στην ανάπαυλα για την Μπάγερν Μονάχου (38-39).

Στο δεύτερο μέρος το ντέρμπι συνεχίστηκε με το ίδιο… σκηνικό να λαμβάνει χώρα στην Κωνσταντινούπολη. Με 53-48 προγήθηκε η Φενέρ 3:49 πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Όμως το επί μέρους 19-20 της ομάδας του Πάμπλο Λάσο, στην τρίτη περίοδο, της επέτρεψε να αυξήσει ελαφρώς το προβάδισμα που είχε στο κλείσιμο του ημιχρόνου (57-59). Στην τελευταία περίοδο, η Φενέρ ξεκίνησε δυναμικά σκοράροντας διαδοχικά τρίποντα και φτάνοντας το σκορ στο υπέρ της 66-61 με 7:31 να μένουν για τη λήξη. Το θρίλερ της αναμέτρησης καλά κρατούσε καθώς οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 78-78 με 43 δευτερόλεπτα για να λήξει το παιχνίδι, με τον Ντόρσεϊ να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους. Ένα απίστευτο τρίποντο από τον Σκοτ Γουίλμπεκιν έβαλε την Φενέρ μπροστά στο σκορ με 81-78 με εννέα δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη της κανονικής διάρκειας. Στην επαναφορά μετά το time-out του Πάμπλο Λάσο, ο Σιλβέν Φρανσίσκο κέρδισε τρεις βολές για τη Μπάγερν με 8,5 δευτερόλεπτα να μένουν, ο γκαρντ της Μπάγερν ευστόχησε και στις τρεις και έφερε νέα ισοπαλία με 81-81. Ο Γουίλμπεκιν πήρε την τελευταία επίθεση, δεν κατάφερε να σκοράρει στο drive και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση η Φενέρμπαχτσε πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (86-81) με τρίποντο του Γουίλμπεκιν και το ρολόι να γράφει 3:39 για τη λήξη. Οι παίκτες της Μπάγερν στον έξτρα χρόνο δεν έδειχναν ψύχραιμοι και έχασαν κατοχές και ευκαιρίες για να πλησιάσουν στο σκορ. Με λέι απ του Ντισάν Πιέρ η Φενέρ διεύρυνε το προβάδισμά της με 92-84 με 42 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος της παράτασης και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της. Η Μπάγερν δεν επέστρεψε επί της ουσίας στο παινχίδι και η Φενέρ πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη με 98-91, με επί μέρους 17-10 στην παράταση.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Σκοτ Γουίλμπεκιν με 30 πόντους (1/5 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 10/11 βολές), επίσης είχε τέσσερις ασίστ και ένα κλέψιμο. Στους διακριθέντες και ο Ντισάν Πιέρ, ο οποίος πέτυχε double-double με 15 πόντους (3/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές) και 10 ριμπάουντ, επιπλέον είχε δύο τελικές πάσες, ένα κλέψιμο και μία τάπα. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Σιλβέν Φρανσίσκο με 21 πόντους (1/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 10/11 βολές), πέντε ασίστ και δύο κλεψίματα και ο Ντέβιν Μπούκερ με 16 πόντους (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές) και δύο ασίστ.

Δεκάλεπτα: 22-22, 38-39, 57-59, 81-81, 98-91