Αρμάνι Μιλάνο-Ερυθρός Αστέρας 62-76: Μεγάλο διπλό στο Μιλάνο (video)

Ο Τεόντοσιτς με τη φανέλα του Ερυθρού Αστέρα

Με εμφατική εμφάνιση συνδυάσε τη νίκη του στο Μιλανό ο Ερυθρός Αστέρας (62-76) και έφτασε τις νίκες των Ιταλών.

Ο Ερυθρός Αστέρας ταξίδεψε στο Μιλάνο και επέβαλε τον ρυθμό του στο πρώτο ημίχρονο. Στην πρώτη περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, μπήκαν δυνατά και σκόραραν 23 πόντους, ενώ δέχθηκαν 15 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (15-23). Στη δεύτερη περίοδο οι Σέρβοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, αφήνοντας σίγουρα ικανοποιημένο τον Έλληνα προπονητή. Η Αρμάνι Μιλάνο σκόραρε με παρόμοια συγκομιδή (16 πόντους) και οι 24 πόντοι των φιλουξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο (επί μέρους 16-24) τους έδωσαν… αέρα 16 πόντων στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (31-47). «Καυτός» ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ρόκας Γκεντράιτις, καθώς σκόραρε 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με 4/6 σουτ και 5/5 βολές.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, είχαμε αλλαγή σκηνικού, με την Αρμάνι να κάνει ένα σερί 9-0 στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου και να πηγαίνει το σκορ στο 40-47. Από εκείνο το σημείο και μέχρι την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η πορεία της αναμέτρησης πήρα ξανά την τροπή που θα ήθελε ο Ερυθρός Αστέρας. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μέχρι και στο +15 (42-57) με τρίποντο του Ντος Σάντος με 2:24 για τη λήξη της περιόδου. Ο Ερυθρός Αστέρας με επί μέρους σκορ 16-10, έκλεισε στο +10 το τρίτο δεκάλεπτο (47-57). Στην τελευταία περίοδο η Αρμάνι κατάφερε να πλησιάσει και πάλι στο σκορ με 54-59 (7:58 πριν την λήξη) και 62-68 με 1:36 να μένει στο χρονόμετρο. Στο τελευταίο ενάμιση λεπτό ο Ερυθρός Αστέρας έτρεξε ένα σερί 8-0 και πήρε τη νίκη με το τελικό σκορ (62-76) να διαμορφώνεται με δίποντο του Μπολομπόι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ρόκας Γκεντράιτις με 22 πόντους (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές), έξι ριμπάουντ, μία ασίτ και ένα κλέψιμο. Ακόμη μία καλή εμφάνιση από τον Τζόελ Μπολομπόι με 14 πόντους (6/10 δίποντα, 2/2 βολές), έξι ριμπάουντ, μία ασίτι και ένα κλέψιμο. Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζορντάνο Μπορτολάνιο με 14 πόντους (1/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές) και δύο ριμπάουντ. Βοήθησε αρκετά την Αρμάνι και ο Άλεξ Πόιτρες με 12 πόντους (6/6 δίποντα-δεν εκτέλεσε τρίποντο ή βολές), τρία ριμπάουντ και μία ασίστ.

Δεκάλεπτα: 15-23, 31-47, 47-57, 62-76