Κλουζ – Άρης 90-74: Έπαθε μπλακ άουτ και το πλήρωσε (video)

ΚΛΟΥΖ - ΑΡΗΣ

Η Κλουζ εκμεταλλεύτηκε ένα μεγάλο μπλακ άουτ του Άρη στην τρίτη περίοδο και νίκησε σχετικά εύκολα με 90-74 για τη 14η αγωνιστική του Εurocup.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Κατέ με 18 πόντους ενώ ακολούθησαν οι Τζόουνς και Στιπάνοβιτς που πρόσθεσαν από 17 και 16 αντίστοιχα.

Για τον Άρη, που έπαθε ένα τεράστιο επιθετικό μπλακ άουτ στην τρίτη περίοδο, ξεχώρισαν οι Ντε Σόουζα και Σταρκ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Η Κλουζ μπήκε πολύ φουριόζα στο παιχνίδι αφού στα πρώτα 2 λεπτά έτρεξε σερί 9-0. Η απάντηση όμως του Άρη ήταν άμεση και με επιμέρους 11-1 πήρε εκείνος το προβάδισμα με κάρφωμα του Ντε Σόουζα (10-11 στο 5’).

Το ματς ήταν ισορροπημένο για περίπου πέντε λεπτά ώσπου οι Ρουμάνοι με το σκορ στο 23-24 έτρεξαν σερί 11-0 φτάνοντας στο +10 (34-24 στο 14’) με την ομάδα του Καστρίτη ωστόσο να βρίσκει λύσεις από τα σουτ του Μπλούμπεργκς μειώνοντας έτσι λίγο πριν το ημίχρονο στο -5 (41-36 στο 18’).

Kάπου εκεί όμως οι Θεσσαλονικείς έπαθαν μπλακ άουτ κάτι που η Κλουζ το εκμεταλλεύτηκε στον μέγιστο βαθμό αφού αρχικά έφτασε ξανά στο +10 (48-38 στο 21’) ενώ λίγο αργότερα η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους (74-52 στο 28’).

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους Κίτρινους να ανεβάζουν κάπως τον ρυθμό τους (85-74 στο 38’) αλλά οι γηπεδούχοι δεν αγχώθηκαν περαιτέρω και πήραν τη νίκη με σκορ 90-74 ανεβαίνοντας στο 10-4 την ώρα που ο Άρης έπεσε στο 7-7.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 76-54, 90-74

ΚΛΟΥΖ (Σιλβάσαν): Γκουζμάν 3, Μέγερις 2, Σίλι 13 (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Στιπάνοβιτς 16 (7/9 δίποντα, 2/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάτε 18 (8/10 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ματσούκα, Έντι 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζόουνς 17 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρίτσαρντ 4, Μοκόκα 9 (3/3 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 13 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σανόγκο, Τολιόπουλος 7 (1), Μπλούμπεργκς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μποχωρίδης 7 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Ντε Σόουζα 14 (7/9 δίποντα), Χάρελ 8 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπάνκστον 6, Γκάλινατ 9 (1/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές)