Βαλένθια – Ζαλγκίρις 79-84: Δάγκωσε τις «νυχτερίδες»… (video)

Nίκη για τη Ζαλγκίρις

Σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της Βαλένθια πέτυχε το βράδυ της Τρίτης (9/1) η Ζαλγκίρις, κερδίζοντας με 84-79 για την 20ή αγωνιστική της Εuroleague και πηγαίνοντας το ρεκόρ της στο 7-13.

Με τον Αντρέα Τρινκιέρι στον πάγκο δείχνουν σημάδια βελτίωσης οι Λιθουανοί, που ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και ανταμείφθηκαν για την προσπάθειά τους.

Οι παίκτες του Άλεξ Μουμπρού, από την πλευρά τους, ήταν αρκετά κακοί στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, βελτιώθηκαν στην επανάληψη, αλλά τους έλειψε το καθαρό μυαλό σε άμυνα και επίθεση στα τελευταία λεπτά, γνωρίζοντας νέα εντός έδρας ήττα, με το ρεκόρ τους να πέφτει στο 10-10.

Στο «Παμπελόν Μουνισιπάλ Φουέντε Σαν Λούις» η Ζαλγκίρις ήταν από την αρχή πολύ πιο ζωηρή ενάντια σε μια… κοιμισμένη Βαλένθια, που έπαιζε άμυνα με τα… μάτια και δέχθηκε 27 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (21-27).

Δεν άλλαξε το σκηνικό στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Κάουνας να έχει επιθετικό πλουραλισμό και οι Σμιτς και Ουλανόβας με 10 πόντους έκαστος οδηγούσαν στο σκοράρισμα, για να διαμορφωθεί το 42-48, με το οποίο πήγαν οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο συμμαζεύθηκε αμυντικά η Βαλένθια, με ένα μικρό σερί 7-0 το 50-54 έγινε 57-54, αλλά προφανώς η Ζαλγκίρις δεν θα έχανε έτσι εύκολα τη γη κάτω από τα πόδια της.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι για τα καλά, με εναλλαγές στο σκορ στην τελική ευθεία του αγώνα και οι γηπεδούχοι φάνηκε να παίρνουν το μομέντουμ, όταν ο Οτζελέγιε με 6 σερί πόντους διαμόρφωσε το 74-72.

Ο Έβανς, όμως, (τελείωσε το ματς με 24 πόντους και 6/9 τρίποντα) με δύο μεγάλα τρίποντα «μίλησε» για τους Λιθουανούς για το 76-80, αν και στη συνέχεια πήγε να γίνει μοιραίος με δύο άστοχα σουτ έξω από τα 6,75μ., για να δεχθεί και μια τεχνική ποινή.

Εντέλει, ο Μάνεκ πέτυχε κρίσιμο καλάθι για το 79-82 κι ενώ απέμεναν 15 δευτερόλεπτα για το φινάλε, ο Οτζελέγιε αστόχησε σε τρίποντο και ο Ουλανόβας με δύο βολές ολοκλήρωσε τη σπουδαία επικράτηση της Ζαλγκίρις ενάντια στις «νυχτερίδες».

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 42-48, 64-62, 79-84

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 7, Ρόιβερς, Πραντίγια 4, Άντερσον 6, Λόπεθ-Αροστέγκι 2, Τζόουνς 13 (2/5 τρίποντα), Ίνγκλις 8, Γιόβιτς 7, Τουρέ 2, Ντέιβις 18 (5 ριμπάουντ), Οτζελέγιε 9, Πάνγκος 3.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Τρινκιέρι): Έβανς 24 (6/9 τρίποντα), Λεκαβίτσιους 4, Χέις, Γκιεντράιτις 6, Σμιτς 12 (6 ριμπάουντ), Μπιρούτις 11, Χόλινς, Σάμνερ 5, Ντίμσα, Λαβρινοβίτσιους, Μάνεκ 8 (1), Ουλάνοβας 14 (8 ριμπάουντ).