Τόφας – ΠΑΟΚ 87-88: Πήρε το θρίλερ και ισοφάρισε ο «δικέφαλος» (video)

Ο Χάρισον στο ματς με την Τόφας

Μετά από δύο παρατάσεις ο ΠΑΟΚ στάθηκε όρθιος στην Προύσα και φέρνει τη σειρά για τα play in του Champions League πίσω στη Θεσσαλονίκη μετά τη νίκη του επί της Τόφας.

Εντελώς διαφορετική εικόνα σε σχέση με το κακό ματς της Πυλαίας για τους παίκτες του Φώτη Τακιανού, που έδειξαν σπουδαία ψυχικά αποθέματα, παρότι απώλεσαν διαφορά 12 πόντων στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, επιστρέφοντας πάντα παρά τις δυσκολίες που τους έβαζε η Τόφας.

Σπουδαίο ματς από τον Φρίντρικσον με 3/3 βολές στο φινάλε και 18 πόντους, 8 ασίστ, παρότι άστοχος ο Χάρισον το πάλεψε με 17 πόντους (5/21 σουτ), 6 ασίστ κι 5 ριμπάουντ, ενώ τα 5/7 τρίποντα του Τσιακμά (15π, 7ρ) και το παρολίγον νταμπλ νταμπλ του Μακνίς (17-9) πρόσφεραν ουσία στον δικέφαλο της Θεσσαλονίκης.

Πλέον οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν στον τελικό της Πυλαίας στις 16 του μήνα στις 19:00 με τον νικητή να προχωρά στη φάση των 16 της διοργάνωσης. Γουάιλι (23π, 16ρ), Γουίνστον (22π, 6ασ.) και Ντένμον (20π) ήταν η τριάδα που πλήγωσε αλλά δεν σκότωσε τον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ σπατάλησε πολλά ελεύθερα σουτ στο ξεκίνημα και με τον Γουάιλι να αποτελεί μεγάλο πονοκέφαλο κάτω από το καλάθι, λίγο έλειψε να δει την Τόφας να ξεφεύγει από την αρχή. Οι 10 πόντοι και τα 5 ριμπάουντ του Γουάιλι στην πρώτη περίοδο ήταν αρνητικό δείγμα γραφής με τον «δικέφαλο» να περνάει μπροστά με τρίποντο του Φρίντρικσον (12-14) ωστόσο ένα 11-2 που δέχθηκε αμέσως μετά, τον έστειλε στο -7 στο 10’ (23-16).

H εικόνα διαφοροποιήθηκε στη συνέχεια, αφού οι Θεσσαλονικείς προστάτευσαν καλύτερα το καλάθι τους, οδηγώντας τους γηπεδούχους σε κακές επιλογές και σε φτωχή επιθετική συγκομιδή. Το 27-19 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά των Τούρκων που δεν κράτησε όμως πολύ. Με τον Μακνίς να κάνει καλή δουλειά και τον Μπελιάουσκας να βρίσκει επιτέλους το χέρι του από μακριά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 32-31.

Όσο περνούσε η ώρα, η άμυνα του ΠΑΟΚ έδινε όλο και λιγότερα στην Τόφας που άρχιζε και δυσκολευόταν σοβαρά να βάλει την μπάλα στο καλάθι. Την ίδια ώρα και παρά τα αρκετά λάθη στην επίθεσή του, ο «δικέφαλος» βρήκε «βροχή» τριπόντων με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσιακμά (τρία σε αυτό το διάστημα) που παρέα με τους Μπελιάουσκας και Χάρισον διαμόρφωσαν το 44-54 του 30ού λεπτού.

To +12 (44-56) λίγο αργότερα ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για τον ΠΑΟΚ στο ματς, που από εκεί και πέρα άρχισε περισσότερο να κοιτάζει πως θα διαφυλάξει το προβάδισμά του, κάτι το οποίο συνήθως δεν βαίνει σε καλό. Η Τόφας άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά περνώντας μπροστά (61-60) αλλά οι «ασπρόμαυροι» με χαρακτήρα και τους Χάρισον, Φρίντρικσον, ξέφυγαν εκ νέου με 65-70. Δύο τρίποντα του Χόουμσλι πλήγωσαν τον ΠΑΟΚ που έχασε την ευκαιρία να πάρει το ματς με τον Χάρισον να αστοχεί στο τελευταίο λέι απ πριν την παράταση (70-70).

Ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να πάρει το ματς στην πρώτη παράταση όταν προηγήθηκε με 4 (72-76) μετά από 2/3 βολές του Μπελιάουσκας ωστόσο πέντε σερί πόντοι του Γουίνστον έβαλαν και πάλι την Τόφας μπροστά. Εν αντιθέσει με την κανονική διάρκεια, ο Χάρισον ήταν αποτελεσματικός αυτή τη φορά και με δικό του καλάθι έγραψε το 78 όλα με τον Γουίνστον να αστοχεί στο τελευταίο σουτ.

Ο αγώνας ήταν γραφτό να κριθεί στον πόντο όπερ και εγένετο. Καθοριστικό το κερδισμένο φάουλ και οι 3/3 βολές από τον Φρίντρικσον που διαμόρφωσαν το 85-88 με την Τόφας να μειώνει μεν με τον Ντένμον (87-88) αλλά τον Μακνίς να βγάζει σπουδαία άμυνα ψηλά στη συνέχεια και τους γηπεδούχους να αναγκάζονται σε σουτ της «απελπισίας» από τον Σάκιτς στο φινάλε χωρίς τύχη!

Δεκάλεπτα: 23-16, 32-31, 44-54, 70-70 (κ.α), 78-78 (α’ παρ.), 87-88 (β΄παρ.)

Τόφας (Ενέ): Τσενγκίζ , Μέι 3 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Ντένμον 20 (3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Γκετσίμ , Χόμσλι 6 (2/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Ο’ Μπράιεν 10, Σάκιτς 3, Γουάιλι 23 (9/13 δίποντα, 5/8 βολές, 16 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 2 λάθη) , Γουίνστον 22 (3/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/9 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη)

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Μπελιάουσκας 8 (2) , Φρίντρικσον 18 (3/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Γκίλμορ 2 (5 ριμπάουντ) , ΜακΝίς 17 (8/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 μπλοκ, 4 λάθη), Αρσενόπουλος 2 , Χάρισον 17 (1/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη) , Μαργαρίτης 3 (1) , Σχίζας 2 , Τσιακμάς 15 (5/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ)