Mονακό – Μπασκόνια 93-83: Ο Τζέιμς νίκησε τον Χάουαρντ… (video)

O Tζέιμς οδήγησε σε νίκη τη Μονακό

Με ηγέτη τον Μάικ Τζέιμς η Μονακό γύρισε στις νίκες στην Εuroleague, επικρατώντας την Τρίτη (9/1) με 93-83 της Μπασκόνια για την 20ή αγωνιστική.

Ουσιαστικά, ο αγώνας στην έδρα της ομάδας του Σάσα Ομπράντοβιτς ήταν μια μονομαχία ανάμεσα στον 33χρονο γκαρντ και στον Μάρκους Χάουαρντ, με τον πρώτο να είναι κομβικός για τους γηπεδούχους και να τελειώνει το παιχνίδι με 26 πόντους, ενώ ο άσος των Βάσκων ήταν εντυπωσιακός, σταμάτησε στους 33 πόντους, αλλά έφυγε ηττημένος εντέλει.

Η Μονακό πήγε στο 11-9 το ρεκόρ της, με τους φιλοξενούμενους να μετρούν 10 νίκες και 10 ήττες.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο (21-22 στο 10′), με την Μπασκόνια να παίρνει προβάδισμα 6 πόντων στη δεύτερη περίοδο (29-35), αλλά η Μονακό έτρεξε ένα σερί 12-0 για το 41-35 και έκλεισε το ημίχρονο στο +4 (43-39).

Στην τρίτη περίοδο ο Τζέιμς βρήκε συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Ουατάρα, που πέτυχε σημαντικά τρίποντα και το 61-58, 2:33 πριν το τέλος του δεκαλέπτου, έγινε 71-59.

Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης η Μονακό συνέχισε να κρατά ένα διψήφιο προβάδισμα (81-69), όμως ο Χάουαρντ δεν τα παρατούσε και με ένα σερί 8-0 η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μείωσε σε 81-77.

Ο Τζέιμς… έκοψε τον βήχα στους Βάσκους με τρίποντο για το 84-77, οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια ύστατη προσπάθεια να παραμείνουν ζωντανοί (84-81), αλλά στο φινάλε η Μονακό είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προέκυψε το τελικό +10 (93-83).

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-39, 71-59, 93-83

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Λόιντ 2, Μπλόσομγκεϊμ 8, Μπράουν 4, Ντιαλό 12, Κορνελί 3, Τζαϊτέ 8 (4 ριμπάουντ), Γουόκερ 5 (4 ασίστ), Μοτιεγιούνας 13 (4 ριμπάουντ), Ουαταρά 12 (4/8 τρίποντα), Στραζέλ, Χολ, Τζέιμς 26 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 33 (5/9 τρίποντα), Ραϊέστε 2, Κιόζα 7, Σεντεκέρσκις 11, Μαρίνκοβιτς 6, Μίλερ-ΜακΙντάιρ 2 (11 ασίστ) Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος, Ντιόπ, Κότσαρ 11 (8 ριμπάουντ), Κοστέλο 5, Μονέκε 6 (13 ριμπάουντ).