Αρμάνι – Άλμπα 82-76: Νίκησε και άγγιξε τη δεκάδα (video)

ΑΡΜΑΝΙ - ΑΛΜΠΑ

Η Αρμάνι πήρε μια πολύ αγχωτική νίκη με 82-76 απέναντι στην Άλμπα και βρέθηκε μια νίκη μακριά από την πρώτη δεκάδα της βαθμολογίας.

Πρώτος σκόρερ για τους Ιταλούς ήταν ο Μέλι με 16 πόντους όμως αυτός που τους έδωσε τη νίκη ήταν ο Φλακαντόρι που πέτυχε 14 πόντους, αρκετοί εκ των οποίων στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Για την Άλμπα, που για 38 λεπτά ήταν μέσα στο παιχνίδι, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιοχάνες Τίμαν που σημείωσε 13 πόντους έχοντας παράλληλα και 6 ριμπάουντ.

Από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα φάνηκε πως το παιχνίδι θα ήταν πολύ κλειστό αφού οι δύο ομάδες κοιτούσαν πρώτα την άμυνά τους παρά την επίθεση με το σκορ στο 8’ να είναι 13-15 υπέρ της Άλμπα.

Οι Βερολινέζοι είχαν τα ηνία του αγώνα παίρνοντας ένα προβάδισμα 6 πόντων (19-25 στο 13’) που όμως λίγο αργότερα με δράστη τον Νέιπιερ η Αρμάνι το ανέτρεψε παίρνοντας αυτή το πάνω χέρι (43-38 στο 22’).

Το παιχνίδι όμως ήταν πολύ σκληρό με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα (56-58 στο 28’). Όλα έδειχναν πως θα κριθούν στην τελική ευθεία και σε κάποιες επιθετικές κρίσιμες επιλογές.

Αυτές τις αξιοποίησαν οι Ιταλοί που πήραν έναν αέρα 5 πόντων με τρίποντο του Μπορτολάνι στο 37’ (76-71). Αυτή η εξέλιξη ήταν καταλυτική ώστε οι γηπεδούχοι να πάρουν ακόμα μία νίκη στον αγώνα που κάνουν για να πλασαριστούν στην πρώτη 10άδα με 82-76.

Αυτό το αποτέλεσμα ανέβασε την ομάδα του Μεσίνα στο 9-11 ενώ η Άλμπα συνεχίζει την πολύ κακή της πορεία τη φετινή σεζόν αφού σε 20 ματς έχει μόλις 3 νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-35, 60-58, 82-76

Αρμάνι (Μεσίνα): Πόιθρες, Μπορτολάνι 12 (2), Τονούτ 5 (1), Μέλι 16 (1), Νέιπιερ 13 (2), Καμαγκατέ, Ρίτσι, Φλακαντόρι 14 (3), Χολ 14 (2), Καρούσο, Χάινς 2 (5ρ.), Φόιγκντμαν 6 (8ρ.)

Άλμπα (Γκονθάλεθ): Μπράουν 12 (4), Πρόσιντα 10 (1), Σπανιόλο 8, Γουέτζελ 10, Ντέλοου 9 (3), Μάτισεκ, Σνάιντερ 6 (1), Τόμας 4, Κουμάτζι 4 , Τίμαν 13 (2), Μπιν