Οι 5 παρατάσεις στο Βερολίνο, ο Γιαννούλης και το ατελείωτο ματς του NCAA

Το φινάλε του αγώνα του 2007 ανάμεσα σε Άλμπα και Μπόσνα Σαράγεβο

Σύμφωνα με το βιβλίο των ρεκόρ Γκίνες ο αγώνας μπάσκετ με τις περισσότερες παρατάσεις έγινε το 1981, στο ΝCAA, και είχε 7 έξτρα πεντάλεπτα!

Βέβαια η συγκεκριμένη αναμέτρηση που έλαβε χώρα στις 21 Δεκεμβρίου 1981 έγινε πολύ μακριά από τα μέρη μας, δεν αφορούσε τα Κύπελλα Ευρώπης και ήταν… ειδικών συνθηκών. Παιχνίδι για το κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ, το NCAA, ανάμεσα στο Σινσινάτι και το Μπράντλεϊ. Η κανονική του διάρκεια ήταν 61-61 και έληξε… 75-73, δηλαδή σε επτά παρατάσεις μπήκαν 26 πόντοι από τις δύο ομάδες. Ο λόγος ότι οι επιθέσεις στο ΝCAA διαρκούσαν… αιώνες μιας και δεν είχε καθιερωθεί ακόμη ο περιορισμός στον χρόνο επίθεσης.

Κάτι που έγινε για πρώτη φορά στο NCAA το 1985 με 45 δευτερόλεπτα κάθε επίθεσης που μειώθηκαν στα 35” το 1993-94 και στα 30 το 2015-16. Σε εκείνο το ματς λοιπόν οι επτά παρατάσεις είχαν τα εξής σκορ: 2-2 η 1η, 2-2 η 2η, 0-0 (!) η 3η, 2-2 η 4η, 4-4 η 5η όπου προφανώς οι δύο ομάδες… ξεπέρασαν εαυτούς, 2-2 στην 6η και 2-0 στην 7η!

Στη “γηραιά ήπειρο” πάλι, ίσχυαν άλλοι μπασκετικοί όροι στα Κύπελλα Ευρώπης, πλην όμως ουδέποτε είχαμε αγώνα με τόσες πολλές παρατάσεις. Ούτε καν 6 παρατάσεις που είχαν καταγραφεί αρκετές φορές στο (μακρινό) παρελθόν του ΝΒΑ. Η πρώτη φορά που αγώνας οδηγήθηκε σε 4 παρατάσεις στα Κύπελλα Ευρώπης ήταν τη σεζόν 2004-05 και σε μια διοργάνωση που δεν υπάρχει πια, τη FIBA Europe League, και πιο συγκεκριμένα στην αναμέτρηση Νίμπουρκ (Τσεχίας) – Κίιβ (Ουκρανίας) στις 17 Νοεμβρίου 2004.

Η φιλοξενούμενη Κίιβ είχε νικήσει 125-122 σε ένα ματς με… ελληνική παρουσία. Βλέπετε στο ρόστερ της ουκρανικής ομάδας που είχε προπονητή τον Ιταλό Ρενάτο Πασκουάλι βρισκόταν ο Γιάννης Γιαννούλης που μάλιστα είχε παίξει 38 λεπτά και είχε σημειώσει 7 πόντους. Συμπαίκτες του στην Κίιβ ήταν ο Αργεντίνος Μαρσέλο Νικόλα, ο Κροάτης Κρέζιμιρ Λόντσαρ και ο Αμερικανός Λαμάρ Γκρι που μάλιστα είχε μείνει στο παρκέ 58 λεπτά! Από τους γηπεδούχους ο βετεράνος, τότε, σέντερ Γιρι Ζίντεκ έπαιξε 54 λεπτά και ο Αμερικανός Μορίς Γουίτφιλντ 57. Για την ιστορία οι παρατάσεις έληξαν 79-79, 89-89, 101-101 και 113-113 ενώ οι δύο ομάδες σούταραν 159 σουτ εντός πεδιάς, 94 βολές και έκαναν 73 φάουλ!

Πέντε παρατάσεις!

Το ματς, δε, που έμεινε στην ιστορία και πέτυχε ένα ρεκόρ που δύσκολα θα καταρριφθεί, ρεκόρ πέντε παρατάσεων ήταν αυτό ανάμεσα στην Άλμπα Βερολίνου και τη Μπόσνα Σαράγεβο για το ULEB Cup, το νυν EuroCup.

Ηταν 5 Δεκεμβρίου 2007 όταν έλαβε χώρα στη Μαξ Σμέλινγκ Χάλε του Βερολίνου ο… ατελείωτος αγώνας μπάσκετ. Αλμπα και Μπόσνα ήταν ισόπαλες 71-71 στο 40λεπτο και χρειάστηκαν 5 έξτρα πεντάλεπτα, κοντά έναν νέο ολόκληρο αγώνα για να προκύψει νικητής η γηπεδούχος ομάδα με 141-127. Συνολικά δηλαδή στις 5 παρατάσεις μπήκαν 126 πόντοι ενώ οι δύο ομάδες επιχείρησαν 184 σουτ, εκτέλεσαν 112 ελεύθερες βολές και έκαναν 79 φάουλ!

Στους νικητές του τότε προπονητή Λούκα Παβίτσεβιτς (μέλος, ως παίκτης, της πάλαι ποτέ κραταιάς Γιουγκοπλάστικα, ως προπονητής πέρασε και από τον Πανιώνιο) ο Γκόραν Νίκολιτς (έπαιξε και στον Πανιώνιο) έμεινε στο παρκέ στα 63’40 από τα 65 αγωνιστικά λεπτά της αναμέτρησης. Ο Μπόμπι Μπράουν που έπαιξε σε Ολυμπιακό, Άρη και ΠΑΟΚ στη συνέχεια της καριέρας του αγωνιστηκε 60’09 και ο Τζούλιους Τζένκινς 59’24”.

Στους ηττημένους του τότε προπονητή τους Γιούρι Ζντοβτς (πάλαι ποτέ παίκτης και του Ηρακλή και προπονητής στην ΑΕΚ) ο Κάιλ Χιλ επαιξε 53’18” ενώ στο ρόστερ τους είχαν ακόμη τον Εντίν Μπάβτσιτς (πέρασε από Άρη, Απόλλωνα Πάτρας και ΚΑΟΔ) και τον Μουχάμεντ Πάσαλιτς (έπαιξε σε Καβάλα, Άρη και Πανιώνιο).

Δείτε ίσως το μοναδικό βίντεο που σχετίζεται με την αναμέτρηση εκείνη

Στη Μαδρίτη το βράδυ της 5ης Ιανουαρίου Ρεάλ και Εφές “φλέρταραν” με την ισοφάριση εκείνου του ρεκόρ παρατάσεων και πάλι όμως οι 4 που έπαιξαν έμειναν στην ιστορία ως το απόλυτο ρεκόρ στην ιστορία της Ευρωλίγκα.