Κολοσσός Ρόδου-Λαύριο 88-73: Νίκη προσπέρασης για τον Κολοσσό (video)

Κολοσσός ρόδου-Λαύριο

Σημαντική νίκη για τον Κολοσσό κόντρα στο Λαύριο, καθώς η ομάδα της Ρόδου πήρε προβάδισμα στον βαθμολογικό πίνακα.

Η ομάδα της Ρόδου πέτυχε την πέμπτη εφετινή της νίκη και άφησε πίσω στην βαθμολογία το Λαύριο, με ρεκόρ 5-8 σε 13 παιχνίδια. Στο 4-9 πλέον το Λαύριο.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε δυναμικά στην πρώτη περίοδο πετυχαίνοντας 17 πόντους, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λούκα Μπραΐκοβιτς ο οποίος σκόραρε 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με πέντε εύστοχα σουτ και μία εύστοχη βολή. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια μειώνοντας την διαφορά στους τέσσερις πόντους, με επί μέρους σκορ 15-20 (41-37).

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου είχαμε μία… επανάληψη του πρώτου, καθώς ο Κολοσσός ήταν και πάλι νικητής, στο τρίτο δεκάλεπτο, με σκορ παρόμοιο του πρώτου (23-17) και συνολικό 64-54. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώριο στο Λαύριο και κάνοντας ένα 24-19 πήραν τη νίκη με 88-73, που τόσο πολύ χρειάζονταν.

Πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους οι Γκούντλοκ και Μπραΐκοβιτς με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα, 17 σημείωσε ο ΝτεΤζούλιους για το Λαύριο.

Κολοσσός Ρόδου (Σεγκούρα): Ουτόμι 9 (1), Μπραίκοβιτς 19 (9/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ) , Πετρόπουλος 6 (2) , Πόλεϊ 5 (1), Περάντες 16 (4/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 λάθη), Γκάουντλοκ 20 (2), Παπαγιάννης , Χατζηνικόλας, Μπιλλής, Καμαριανός 4 (5 ριμπάουντ), Σίτου 9 (4 ριμπάουντ), Παπαδάλης

Λαύριο (Μέξας): Φλάτεν 2 , Μουρ 15 (1) , Ντε Τζούλιους 17 , Θόρτον 6 , Γόντικας 5 (5 ριμπάουντ), Καστανέδα 11 (3), Καββαδάς 3 , Μουράτος 3 (3 ασίστ), Ζάρας , Χόρχλερ 11 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)

Δεκάλεπτα: 26-17, 41-37, 64-54, 88-73